Štúdia, ktorej výsledky publikovali v odbornom časopise Cell, vychádza zo staršej práce tímu, ktorú zverejnili v tomto roku. Vtedajšie informácie naznačovali, že kontrolu preberá istá mutácia vírusu. Teraz vedci porovnali ďalšie genetické sekvencie a zároveň vykonali experimenty s ľuďmi, zvieratami i bunkami v laboratóriu, ktoré im ukázali, že zmutovaná verzia sa vyskytuje častejšie a tiež, že je nákazlivejšia ako iné verzie vírusu.
Vedci nazývajú novú mutáciu G614 a konštatujú, že už takmer úplne nahradila prvú verziu, ktorá sa rozšírila do Európy a Spojených štátov, nazvanú D614.
Nová verzia vírusu sa podľa vedcov zrejme rýchlejšie množí v horných dýchacích cestách, čo by mohlo vysvetľovať, prečo sa jednoduchšie šíri. Testy tisícky hospitalizovaných pacientov v Británii však ukázali, že ľudia infikovaní touto novou mutáciou neboli ťažšie chorí, ako tí s pôvodným kmeňom.
Testy v laboratóriu pritom podľa Davida Montefioreho z Dukeovej univerzity v Severnej Karolíne potvrdili, že G forma je tri až deväťkrát nákazlivejšia ako D forma vírusu. V súčasnosti sa pritom vedci zaoberajú aj otázkou, či táto mutácia neovplyvní účinnosť vakcín, keďže ich začali vytvárať na základe starších kmeňov vírusu.