Prestížne ocenenie si zaslúžil za návrh a realizáciu Prototypového a inovačného centra strojníckej fakulty, v ktorom sa nápady menia na reálne produkty. Spišákovými rukami prešli nielen mnohé novinky, ale aj desiatky šikovných študentov. Riaditeľ Ústavu technologického a materiálového inžinierstva Strojníckej fakulty TUKE a vedúci Katedry strojárskych technológií a materiálov je akýmsi otcom všetkých noviniek.
„Moje ocenenie je v prvom rade úspech celého tímu. Myšlienka centra vznikla v roku 2015, kolaudácia bola koncom roka 2018. Jeho výstavba a uvedenie do prevádzky stálo tri milióny eur,“ prezradil Spišák. Centrum umožňuje spoluprácu všetkých fakúlt univerzity vo forme, ktorá na Slovensku nemá obdoby. Združujú sa tu elektrikári, stavbári, hutníci. Zamestnáva aj študentov, ktorí preukážu talent, zapálenie, vedomosti.
„Strojárina dnes už nie je špinavé remeslo, kde sú ľudia zamazaní od oleja po kolená či lakte. Vďaka tomuto centru už naši študenti nemusia byť odkázaní na zahraničné firmy, aby videli reálne a pokrokové technológie a mohli si ich vyskúšať,“ povedal profesor. V inovačnom centre majú k dispozícii najmodernejšie sústruhy, frézy a iné technológie na obrábanie, tvárnenie i delenie materiálov. „Ak sa u nás chce študent naozaj niečomu priučiť, dokáže získať také vzdelanie, že po skončení univerzity príde do firmy ako hotový človek,“ doplnil profesor.
Nech nápad prinesie ktokoľvek, nemusí skončiť v šuflíku. „Možno neprodukujeme výsledky celosvetového významu, ktoré posunú ľudstvo, ale rozhodne posúvajú našu spoločnosť a umožňujú presun poznatkov z univerzity do firiem. Aj ten najlepší konštrukčný návrh je nanič, keď nie je vyrobený,“ hovorí Spišák. Za chybu pokladá, že všetko chceme robiť samostatne. „Doba a časy Leonarda da Vinci, keď bol jeden človek géniom vo všetkom, sú už dávno preč,“ zakončil.
Keď na Slovensku vrcholila pandémia koronavírusu, košickí strojári z TUKE sa zapojili do výroby ochranných pomôcok pre zdravotnícky personál. Naprojektovali a na 3D tlačiarniach vytlačili jednotlivé komponenty do ochranných štítov či respirátorov. Tvárová časť respirátora bude majiteľovi slúžiť celý život. Stačí vymieňať filter.
Trojkolesové auto nepotrebuje benzín, vodík ani elektrinu. Funguje totiž na stlačený vzduch, resp. na pneumatický pohon, ktorý je technologicky mimoriadne bezpečný. Podľa strojárov má pred sebou veľkú budúcnosť najmä na miestach, kde elektrina a iskry môžu vyvolať výbuch - napr. bane a priemyselné prevádzky.
Vozidlo s nálepkou ekologické dokáže ubehnúť stovky kilometrov na liter benzínu. Prototypy, ktoré každým rokom košickí strojári inovujú, dosahujú výborné umiestnenia na medzinárodných súťažiach.