Objavil totiž fúzača javorového, ktorého stretne máloktorý odborník vôbec raz za celý život. Prvé, čo si na tomto chrobáku všimnete, je, že nápadne pripomína husle. Podľa entomológa Rudolfa Gabzdila so skutočným živočíšnym skvostom sa môžete stretnúť aj na území našich chránených prírodných oblastí, ktoré patria medzi pamiatky prírodného svetového dedičstva UNESCO. Jedným z takých sú aj Karpatské bukové pralesy v pohorí Vihorlat.
„Zo stovky druhov fúzačovitých chrobákov žijúcich vo Vihorlatských vrchoch patrí fúzač javorový (Ropalopus ungaricus) v hovorovom slangu milovníkov afrických safari medzi Veľkú päťku,“ hovorí entomológ, ktorý si tak na svoje konto pripísal ďalší objav. Tento chrobák je vývojovo viazaný výhradne na javor horský. „Zaujímavosťou je, že má tvar huslí a najlepšie husle sú práve husličky javorové,“ vraví odborník s tým, že pozorovanie fúzača javorového je náročné aj pre jeho veľkosť a plachosť.
„Pozorovať ho v jeho prirodzenom prostredí je mimoriadny zážitok aj pre pokročilého entomológa. Máloktorý sa s týmto hmyzím skvostom stretne raz za celý život,” vytešuje sa Gabzdil. Preto zdôrazňuje, že v lone Vihorlatských vrchov pri Morskom oku by mali návštevníci spozornieť a pri stretnutí neubližovať tomuto chránenému živočíchovi národného významu, ktorého spoločenská hodnota bola stanovená na 140 €.
Fúzač javorový
dĺžka: 25 mm
sfarbenie: zelenozlaté alebo modrofialové
spoločenská hodnota: 140 €