Ako píše portál The Sun, medzi také príznaky patria aj ťažkosti s dýchaním. Najčastejšie ich spozoruje váš partner, pretože o mnohých z nich nemusíte ani vedieť. Môže ísť o zastavenie dychu počas spánku, vydávanie zvukov v dôsledku lapania po dychu alebo hlasné chrápanie. Avšak nezúfajte, spánkové apnoe môžete spozorovať aj samostatne. A to napríklad as sa cítite unavený aj napriek výdatnému spánku, trpíte chronickou únavou, zmenami nálad alebo sa budíte s bolesťou hlavy.
V každom prípade by ste mali navštíviť svojho lekára. Ak sa poruchy neliečia, môžu spôsobiť vysoký krvný tlak, cukrovku 2. typu, srdcové choroby a depresie. Spánkové apnoe môže tiež zvýšiť šance na mŕtvicu.
Príznaky sa líšia v závislosti od formy. Najbežnejším typom sú obštrukčné spánkové apnoe (OSA), ku ktorým dochádza, keď jazyk zablokuje dýchacie cesty. V tom momente prestanete dýchať na minútu aj viac. Stať sa to môže aj stokrát za noc a nemusíte sa na to ani len prebudiť. Menej častou formou je centrálna spánková apnoe (CSA), ktorá je spôsobená krátkym nedostatkom komunikácie medzi mozgom a svalmi, ktoré kontrolujú dýchanie. Existujú však aj iné formy, ktoré s dýchaním nemusia na prvý pohľad súvisieť.