Prečo je teda dôležité samovyšetrenie prsníkov? Ako často si ho ženy majú robiť? A najmä, od ktorého veku života? Onkológovia okrem prezentácie smutných faktov v rámci prevencie tiež varujú pred zbytočnými predsudkami, ktoré sa týkajú samotných odborných vyšetrení.
Samovyšetrovanie prsníkov je dôležitou súčasťou prevencie rakoviny prsníka. „Ženám od 20. roku života odporúčam vykonať samovyšetrenie prsníkov raz do mesiaca, najlepšie po skončení menštruácie, keď sú prsníky v pokoji a bez hormonálnych vplyvov ľahko priehmatné.
Pri samovyšetrení prsníka sledujeme jeho tvar, prítomnosť „hrčky“, zmeny farby a hrúbky kože, ako napríklad jej začervenanie, vpáčenie, zmeny v oblasti dvorca a bradavky, napr. výtok krvavého obsahu. Akúkoľvek zmenu je potrebné konzultovať s lekárom,“ upozorňuje Ivan Turčan, primár AGEL Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici, ktoré sa špecializuje na diagnostiku a liečbu nádorových a iných ochorení prsníka.
Nielen vo veku 50+
Štatistiky spomínaného centra potvrdzujú, že rakovina prsníka už nie je ochorenie len žien 50+. Vek novodiagnostikovaných pacientiek klesá a ich počet rastie. „Kým v začiatkoch nášho centra v roku 2010 sme vykonali 202 operácií, v roku 2023 ich bolo 751, z toho 450 pre karcinóm prsníka. V našich onkologických ambulanciách sme sa minulý rok postarali o 48 367 pacientov, podali sme 5 747 chemoterapií a vykonali 7 395 mamografií, z toho 2 951 skríningových,“ upresňuje primár Ivan Turčan.
Ako sa sama správne vyšetríte si pozrite na druhej strane.