Útok na oscarového režiséra! Palestínskeho umelca dobili izraelskí osadníci: Hrôza, čo nasledovalo potom
26. 3. 2025, 3:00

Zdroj: getty images
Tri týždne. Pre niekoho nepodstatná doba, pre iného možno rozdiel medzi životom a smrťou. Ešte 2. marca tohto roka si palestínsky režisér Hamdán Ballál osobne prevzal Oscara v Los Angeles za dokumentárny film Žiadna iná krajina (No Other Land).
Zdroj: profimedia
Zdroj: getty images
Zdroj: profimedia
Galéria k článku
Tento týždeň sa však stal obeťou brutálneho útoku izraelských osadníkov na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Následne ho počas prevozu sanitkou zadržala izraelská armáda.
V palestínskej dedine Súsja južne od mesta Hebron zaútočili desiatky nelegálnych osadníkov na tamojších obyvateľov. Podľa piatich židovských amerických aktivistov, ktorí útok natočili a rovnako mu čelili, skupina ozbrojených osadníkov obkľúčila a napadla Ballála.

Zdroj: NČ / ms
„Začali hádzať kamene proti Palestínčanom a zničili vodnú nádrž pri Hamdánovom dome,“ uviedol Joseph, aktivista z Centra pre židovské nenásilie. Obeť pri útoku utrpela zranenia hlavy i brucha a krvácala.
Keď prišla pre Hamdána sanitka, dorazila na miesto aj skupina izraelských vojakov a osadníkov, rovnako oblečených do vojenských uniforiem. Tí režiséra odovzdali armáde.
„Osadníci zničili jeho auto kameňmi a prerezali jednu z pneumatík,“ povedala aktivistka Raviv. To, že Ballála následne odvliekli, potvrdil ďalší režisér oceneného filmu Basel Adra. Znepokojený Hamdán sa s ním pred útokom spojil.
Strana
1/2
Pokračovanie na ďalšej strane