Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Každý ich má rád – hranolky

Každý ich má rád – hranolky

Zdroj: Adobe Stock

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Obľúbená príloha nám síce chutí, ale nie je príliš prospešná nášmu zdraviu.

Hranolky sú tenké prúžky zemiakov, ktoré sú najčastejšie podávané ako príloha k hlavným jedlám alebo ako občerstvenie. Buď sa vyprážajú na oleji, alebo sa pečú v rúre. Existujú rôzne druhy hranoliek, ktoré sa líšia v hrúbke, dĺžke, tvare a spôsobe prípravy.

Hranolky sú obľúbenou prílohou v mnohých kuchyniach po celom svete a často sa podávajú k rôznym jedlám, ako sú rezne, mäso, hamburgery, sendviče, hot dogy a ďalšie rýchle občerstvenie. Existujú tiež mnohé variácie hranoliek, ktoré sú ochutené rôznymi koreninami alebo bylinkami a môžu byť vyrobené z rôznych druhov zemiakov, ako napríklad sladké zemiaky, červené zemiaky a podobne. Často sa podávajú s omáčkami. V našich zemepisných šírkach najčastejšie s kečupom alebo tatárskou omáčkou.

Pôvod hranoliek nie je presne známy, ale existuje niekoľko teórií o tom, ako a kedy sa objavili. Jedna z teórií hovorí, že hranolky vznikli v 17. storočí v Belgicku, kde sa zemiaky pestovali na vidieku a potom sa predávali na trhoch v Bruseli a Antverpách. V tomto období sa zemiaky najčastejšie krájali na tenké plátky a vyprážali v oleji, a tak vznikli prvé hranolky.

Ďalšia teória hovorí, že hranolky vznikli v USA v 19. storočí. Podľa tejto teórie ich vytvoril kuchár v newyorskom reštaurácii Delmonico's, ktorý mal vyrezávať zemiakové hranolky do tvaru malých paličiek, ktoré sa potom vyprážali a podávali ako príloha. Niektoré zdroje uvádzajú, že prvé hranolky boli vyrobené v 18. storočí v Španielsku alebo vo Francúzsku, ale tieto tvrdenia nie sú dostatočne podložené.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace