Členovia skupiny piťovci opäť pred súdom: Prečo sa nakoniec nekonal?!
24. 4. 2025, 12:23 (aktualizované: 24. 4. 2025, 12:27)
Pred senát Špecializovaného trestného súd (ŠTS) v Pezinku sa dnes postavil už odsúdený šéf zločineckej skupiny piťovci Juraj Ondrejčák, pričom súčasťou procesu je aj ďalší člen skupiny Miroslav Abrahám. Obaja totiž uspeli s návrhmi na obnovu konania, čoho dôsledkom bolo zrušenie pôvodne uložených trestov.
Zdroj: nmh / pg
Zdroj: nmh / pg
Zdroj: nmh / pg
Galéria k článku
Rozhodnutia o vine oboch však ostali v platnosti. Abrahám sa z dnešného pojednávania ospravedlnil pre zdravotný stav, dal však súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Na dnešné pojednávanie tiež predvolali z výkonu trestu Rolanda Mišecha, ktorý má v trestnej veci piťovcov postavenie poškodeného. Keďže sa však Mišech, odsúdený v prípade vraždy podnikateľa Jozefa Mišenku, vzdal v tejto veci procesných práv poškodeného, na súd ho už predvolávať nebudú.
Keďže sa súdu nepodarilo procesným stranám doručiť predvolania na dnešné pojednávanie v zákonnej lehote, musel súd dnešný termín odročiť na 16. mája. Aj keď Ondrejčák a obhajcovia so skrátením lehoty súhlasili, súhlas nedal prokurátor. „Nie som oboznámený s touto trestnou vecou,“ uviedol s tým, že iba vo veci zastupuje kolegu, ktorý je momentálne na dovolenke a spis mal k dispozícii deň pred pojednávaním. Predsedníčka senátu Ružena Sabová vysvetlila, že problém s doručovaním predvolaní je spôsobený aj vysokým počtom poškodených.
Pokiaľ ide o Juraja Ondrejčáka, známeho aj ako Piťo, ŠTS už v októbri 2024 rozhodol o povolení obnovy konania v časti o uložení trestu prepadnutia majetku. Prokurátor aj obhajca odsúdeného, ktorý žiadal zrušenie celého súhrnného trestu, podali proti rozhodnutiu sťažnosť. Najvyšší súd SR následne sťažnosti vyhovel a zrušil súhrnný trest 23 rokov väzenia, ktorý Piťovi uložil v roku 2021 ŠTS v rámci schválenia dohody o vine a treste.
Piťa pôvodne odsúdili za šéfovanie zločineckej skupine, neskôr uzavrel dohodu o vine a treste vo veci vraždy údajného zakladateľa skupiny takáčovcov Jána Takáča z roku 2003, vraždy Ľuboslava Velka, zosnovanie vraždy Fadila Pasjaču z roku 2000, a tiež pokusu o vraždu Tibora Füleho z roku 2004. Za vinu mu boli kladené tiež hrubý nátlak a nedovolené ozbrojovanie. Vzhľadom na zrušenie trestu je momentálne Ondrejčák väzobne stíhaný.