Kaliňák: Počiatek si chybu chlapsky priznal
22. 6. 2008, 13:51 (aktualizované: 25. 5. 2020, 14:15)

Zdroj: archív
BRATISLAVA - Minister financií Ján Počiatek si chybu chlapsky priznal, pretože nechce škodiť vláde, ani Smeru a ponúkol premiérovi demisiu.
V súvislosti s Počiatkovým stretnutím na jachte J&T, tesne pred zmenou centrálnej parity slovenskej koruny, to v dnešnej relácii STV O 5 minút 12 uviedol minister vnútra Robert Kaliňák.
Poslanec NR SR Martin Pado (SDKÚ-DS) skonštatoval, že demisia sa nedáva do rúk predsedovi vlády, ale prezidentovi republiky. Ponúknutú demisiu označil len za gesto.
Pado tiež kritizoval premiéra, že na ministra Počiatka a dnes už bývalého šéfa bratislavského letiska Karola Biermanna použil dvojaký meter, pretože ten musel zo svojej funkcie odísť. "Vedenie letiska bolo už predtým upozornené na nespokojnosť s jeho fungovaním," uviedol Kaliňák.
Hoci Pado označil stretnutie Počiatka na jachte J&T za medzinárodnú kauzu, Kaliňák tvrdí, že ide len o výmysel opozície, ktorá nemá žiadne témy a tak vymýšľa takéto kauzy. Na celý problém sa podľa jeho slov treba pozerať v dvoch rovinách. "Jedna vec je, z čoho sa ministra Počiatka pokúsil obviniť poslanec Mikloš (SDKÚ-DS) a druhá, že sociálno-demokratický politik nemá čo hľadať na takejto jachte," vysvetlil Kaliňák.
Na ministrovu otázku, či si poslanec Pado myslí, že Počiatek prezradil informácie ohľadne zmeny parity slovenskej koruny, Pado povedal, že to nikdy netvrdil. "Tak vidíte, sú to klebety," zhodnotil minister a upozornil, že finančné skupiny získali takú silu, ako majú dnes za Dzurindovej vlády. "My s finančnými skupinami prepojení nie sme, vy ste tí, ktorí im odovzdali všetko," uzavrel minister Kaliňák.
Premiér Fico 18. júna verejne odsúdil správanie sa Jána Počiatka ako ministra financií. Minister bol krátko pred zmenou centrálnej parity slovenskej koruny voči euru spolu so šéfom bratislavského letiska Karolom Biermannom hosťom Ivana Jakaboviča na jachte J&T. Stretnutie na jachte sa malo odohrať koncom mája v Monaku počas Veľkej ceny Monaka pretekov Formuly 1. Preteky sa v Monaku konali 24. - 25. mája. V stredu 28. mája banky vo veľkom nakupovali na devízovom trhu slovenskú korunu a v ten istý deň tesne pred polnocou dal Brusel súhlas na zmenu centrálneho kurzu. Minister Počiatek ponúkol v tejto súvislosti premiérovi demisiu. Ten sa zatiaľ k Počiatkovej ponuke nevyjadril. Šéfa letiska odvolali.
Autor: © Nový Čas