Reklama

Kníhkupectvo v Bratislave pobúrilo odborníkov, stačila fotka v kalendári: Tiež pri nej strácate slová?

Kníhkupectvo v Bratislave pobúrilo odborníkov, stačila fotka v kalendári: Tiež pri nej strácate slová?

Zdroj: han

Reklama

Tak toto je sila. Hoci celé Slovensko krúti hlavou nad nárastom extrémizmu u nás, čo spôsobilo aj to, že v našom parlamente sedia fašisti, niekomu to zrejme neprekáža.

Na pultoch kníhkupectva Svojeť v Bratislave sa totiž objavili dva kalendáre s fotkami kontroverzného prezidenta slovenského štátu Jozefa Tisu. Na fotkách dokonca hajluje. Odborník hovorí o jasnej propagácii fašizmu.

Glorifikujú odsúdeného vojnového zločinca. Malé kníhkupectvo Svojeť v pasáži na Dunajskej ulici ponúka na svojich pultoch dva kalendáre s fotkami Jozefa Tisa. Pri príležitosti výročia narodenia a popravy prezidenta fašistického slovenského štátu ich vydal Ústav dejín kresťanstva a Múzeum ozbrojených zložiek. Autorom oboch textov, kde Tisa uvádzajú ako najvýznamnejšiu osobnosť našich dejín, ktorej snahou počas vojny bolo prežitie národa, je Martin Lacko, ktorý kedysi pracoval v Ústave pamäti národa. Súčasťou kalendára je aj fotka hajlujúceho Tisa.

Nový Čas kníhkupectvo navštívil, majiteľka nám tvrdila, že tam predáva knihy z vydavateľstva Matice a z ďalších vydavateľstiev, ktoré ich oslovili. Kalendáre obhajovala. „Je to súčasť našej národnej histórie. Nemusím nikomu hovoriť svoj politický názor,“ povedala. Na prípad ako prvý upozornil Denník N, preto ich majiteľka stiahla z výkladu.

O ich medializácii však paradoxne hovorí ako o dobrej reklame. Šéf Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev bol z obsahu kalendárov pobúrený. „Je to otvorená propagácia fašizmu, aj keď pochybujem, že naše súdy odsúdia niekoho za také niečo. Som presvedčený, že toto je také flagrantné porušenie zákona, že by tu polícia mala konať," povedal.

Kto bol jozef tiso

(*13. októbra 1887, Veľká Bytča - † 18. apríla 1947, Bratislava)

  • rímskokatolícky kňaz a predseda Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (1938 - 1945)
  • pred 2. svetovou vojnou poslanec Národného zhromaždenia ČSR a minister zdravotníctva a telesnej výchovy
  • po vyhlásení slovenského štátu jediný prezident tohto satelitného štátu Nemeckej ríše
  • 15. mája 1942 podpísal ústavný zákon o vysťahovaní Židov, ktorý zlegalizoval deportácie do Osvienčimu
  • po vojne odsúdený za vlastizradu, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti
  • v roku 1947 ho obesili na dvore Justičného paláca

Autor: Novy Cas, ep, vmk

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace