Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Mimoriadna vzácnosť v Starej Ľubovni: Volebná urna z 19. storočia! Padnete na zadok, ako fungovala

Mimoriadna vzácnosť v Starej Ľubovni: Volebná urna z 19. storočia! Padnete na zadok, ako fungovala

Zdroj: nmh/nov

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Ukážu raritnú pomôcku. V múzeu Ľubovnianskeho hradu uchovávajú starodávnu volebnú urnu, ktorú používali v neďalekej dedine Hniezdne (okr. Stará Ľubovňa) na rôzne účely. Naposledy do nej v 19. storočí vhadzovali hlasy na účely zvolenia cechových majstrov. Pozrieť si ju môžete od 9. júna.

Na rozdiel od dnešných urien, ktoré sú papierové, boli v minulosti drevené a ručne vyrezávané, maľované až takmer ozdobné. V tomto drevenom kúsku sú tri vyťahovacie zásuvky a nad každou nájdete vyvŕtané dierky, vedľa ktorých boli napísané mená kandidátov.

Cez ne sa dnu vhadzovali pravdepodobne guľôčky. Tie sa, bohužiaľ, nezachovali. Schránku, ktorá pochádza z 19. storočia, nám podaroval Obecný úrad Hniezdne. Z historického hľadiska ide o cenný predmet. V našom múzeu je jediný, ktorý je spojený s voľbami,“ vysvetlila historička a kustód depozitára umeleckej histórie a archeológie Daniela Reľovská (30).

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    otázka na osobnosti - prečo ísť voliť do Europarlamentu 2024 / eurovoľby
    Zdroj: NČ / ms

    Podľa nej schránku pravdepodobne nepečatili, ako to býva zvykom dnes. „Zrejme ju niekto vždy strážil. Na urne sú zachované aj mená. Naposledy sa využila na voľbu cechového majstra, ale predpokladáme, že sa využila viackrát a je možné, že sa do nej vkladali hlasy aj pri voľbe richtára,“ nazdáva sa odborníčka. „Urnu vystavíme od 9. júna na dva týždne, keď máme akcie určené deťom,“ uzavrela.

    Volebná urna

    • Rozmery: 10 x 36,5 x 16 cm
    • Veľkosť dierok: približne 1 cm

    Autor: nov, Nový Čas

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace