Moderné technológie prenikli aj do Tatier: Takto sa zmenila jedna z najnavštevovanejších horských chát
17. 11. 2022, 3:00 (aktualizované: 19. 4. 2023, 12:06)
„To sú ekonomické výhody inštalácie panelov, ale je tu ešte veľká ekologická výhoda. Znížia sa emisie, či už z kotla alebo zo spaľovania nafty, hluk z diesel agregátu a zníži sa počet letov helikoptéry. Chaty boli postavené v dobe, keď sa na takéto aspekty nekládol až taký dôraz. Pre nás je ekológia prvoradá,“ doplnil zástupca spolumajiteľa chaty, predseda Klubu Slovenských turistov František Šiller (39) s tým, že štyri vysokohorské chaty chcú mať ekologické.
Aj druhý zástupca majiteľa a predseda horolezeckého spolku JAMES Anton Pacek potvrdil veľký záujem o ekológiu chát. „Nastúpili sme na cestu ekonomizácie a ekologizácie našich chát. Je to dôležité aj pre ich hospodárne a ekologické udržanie, lebo ich úloha v tatranských dolinách je naozaj nezastupiteľná,“ povedal.
Náročná inštalácia
Kúpa, montáž a zapojenie pätnástich nových panelov stála 37-tisíc a financovali to Slovenské elektrárne cez nadačný fond. „Panely a batérie na chatu vyniesli nosiči, rozvodnú skriňu s technológiou, ktorá je objemná a váži skoro 200 kg, vyviezol vrtuľník.
Na chate už bol starý fotovoltický systém s výkonom 3kW, ktorý ostal zachovaný a pracuje samostatne ako záloha. Nový má výkon 17kW, ale má to svoje vysokohorské špecifiká,“ prezradil Erik Gubov (25), manažér montážnej firmy Ai-energy.
„Panely museli byť inštalované do troch svetových strán pre optimálne využitie slnečného svitu. V týchto dňoch napríklad na chate svieti slnko len necelé 2 hodiny a to stačí na momentálne pokrytie spotreby elektriny. Bola to naozaj zaujímavá montáž,“ uzavrel.
Investícia v číslach
- 37-tisíc eur
- 37 panelov s výkonom cca 400 W
- 10 starých s výkonom cca 300 W
- 17 kW - celkový výkon oboch systémov
- 15 ton ušetrených emisií CO₂
Autor: Igor Ľudma, Nový Čas