Najobľúbenejšie mená detí u nás: Najviac je Jakubov a Sofií
16. 10. 2011, 14:00 (aktualizované: 25. 5. 2020, 14:15)

Zdroj: profimedia.sk
Aj mená, ktoré dávame deťom, podliehajú móde. Zuzka či Janko už nie sú obľúbené ako niekedy. Dokonca sa nedostali ani medzi desať naj.
V tomto roku u chlapcov víťazí Jakub a u dievčat Sofi a. Podľa sociologičky rodičia prejavujú viac fantázie u dievčat, no u silnejšieho pohlavia sa skôr držia tradície.
Pri výbere mien pre svoje deti inšpirovali mnohých rodičov aj obľúbené televízne seriály. Ministerstvo vnútra zaznamenalo v tomto roku aj netradičné mená. Od začiatku roku 2011 sa u nás narodilo 32 Onurov a 7 Šeherezád. Dvaja chlapci majú na rodnom liste napísané Armani a jeden Valentino.
Najobľúbenejším menom sa však stal Jakub, tak pomenovali rodičia 900 chlapcov, o niečo menej sa narodilo Samuelov. U dievčat zvíťazila Sofi a pred Viktóriou. „Nie je to nič nové. Rodičia u chlapcov siahajú často po tradičných menách, kým u dievčat preukazujú viac fantázie a pomenujú ich menami, ktoré v sebe nesú aj odkaz,“ vysvetľuje sociologička Zuzana Kusá.
U chlapcov tak „letia“ skôr tradičné biblické mená, u dievčat však rodičia uprednostňujú mená, ktoré niečo znamenajú. Napríklad Sofia je meno gréckeho pôvodu a znamená múdrosť. Podľa sociologičky výskyt netradičných mien ako Onur je zriedkavý. „Vzhľadom k celkovému počtu narodených detí je to zanedbateľný počet. Niektorí rodičia sa takto snažia dať dieťaťu zvláštne a netradičné meno,“ dodáva Kusá. Podľa nej aj v nasledujúcich rokoch možno očakávať, že vždy sa nájde zopár rodičov, ktorí sa nechajú ovplyvniť postavami z televíznych seriálov.
Meno nemôžete dať, aké chcete
„Podľa slovenského zákona o mene a priezvisku nemožno pomenovať niekoho výstredným, hanlivým alebo smiešnym menom,“ tvrdí Lucia Garajová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Takisto nemožno určiť domácku podobu mena, alebo dať dieťaťu také krstné meno, aké má už v matrike zapísané jeho skôr narodený súrodenec.
Tiež nemožno dať chlapcovi dievčenské meno a naopak. „Tieto obmedzenia sa však nevzťahujú na cudzojazyčné meno, ak je všeobecne známe, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno obvyklé. Ak si rodičia želajú nazvať dieťa príliš exoticky znejúcim menom, musia na matrike zdokladovať, že existujú krajiny, kde takéto meno používajú.“
10 najčastejších mien dievčat
SOFIA: 807
Význam: Má grécky pôvod a jeho význam je „múdrosť“. Tieto ženy sa často sklamú, ale vždy dosiahnu to, po čom túžili. V kariére sa vždy budú vedieť presadiť a pracovať výborne v kolektíve.
VIKTÓRIA: 596
Význam: Je realistka, meno má latinský pôvod a v preklade znamená „víťaz“, „víťazstvo“.
NATÁLIA: 552
Význam: Je neskrotná, meno má latinský pôvod a jeho voľný preklad je „dieťa Vianoc“.
NELA: 542
Význam: Dnes už samostatné ženské meno. V minulosti sa používalo ako skrátená forma Kornélie.
LAURA: 504
Význam: Je citlivá na neúspech, meno má latinský pôvod a jeho význam je „vavrínový strom“.
NINA: 502
Význam: Je pôvabná, meno je ruské, ale má zrejme grécky pôvod a jeho význam je „pochádzajúca z mesta Ninive“.
EMA: 493
Význam: Je empatická, má nemecký pôvod a v preklade znamená „veľká“, „silná“.
KRISTÍNA: 457
Význam: Je opatrná, má grécky pôvod a v preklade znamená „kresťanka“.
MICHAELA: 425
Význam: Je veľkorysá. Je to ženská obdoba mena Michal, má hebrejský pôvod a v preklade znamená „ako Boh“, „Bohu podobný“.
SÁRA: 386
Význam: Pôvod mena je z hebrejského Šáráh, čo znamená „kňažná“, „vznešená“. Je to žena s veľkým šarmom a množstvom tajných želaní a snov.
10 najčastejších mien chlapcov
JAKUB: 900
Význam: Vychádza z neho veľká sila a bojovnosť, je starozákonné, má hebrejský pôvod a jeho význam je „držiaci sa za pätu“, „druhorodený“.
SAMUEL: 873
Význam: Je seriózny a usilovný muž, má hebrejský pôvod a v preklade znamená „meno božie“.
MARTIN: 748
Význam: Má latinský pôvod a v preklade znamená „zasvätený bohovi Marsovi“, v prenesenom význame „bojovný“.
TOMÁŠ: 735
Význam: Je úprimný, má hebrejský pôvod a v preklade znamená „dvojča“.
LUKÁŠ: 712
Význam: Má zmysel pre spravodlivosť, má latinský pôvod a v preklade znamená „pochádzajúci z Lukánie”, kraja v južnom Taliansku.
MICHAL: 670
Význam: Je veľkorysý. Mužské meno Michal má hebrejský pôvod a v preklade znamená „ako Boh“, „Bohu podobný“.
ADAM: 662
Význam: Je skúmavý, Adam je prvý človek, muž stvorený Bohom v raji, telo z hliny. Z tohto spojenia je odvodený aj pôvod krstného mena Adam z hebrejčiny, čo v preklade znamená „človek z hliny”, „pozemšťan“.
FILIP: 648
Význam: Je iniciatívny, má grécky pôvod a v preklade znamená „milovník koní“.
MATÚŠ: 628
Význam: Je precitlivený a plný záhadnosti, má hebrejský pôvod a v preklade znamená „dar Boží“.
PATRIK: 617
Význam: Je elegantný, meno má latinský pôvod a jeho význam je „urodzený“, „patricijský“.
Netradičné mená
Onur - 32
Šeherezáda - 7
Rosalinda - 2
Paloma - 2
Armani - 2
Aké meno nedávajte dieťaťu
- meno s komplikovanou výslovnosťou
- obsahujúce R, môže byť problém, ak bude dieťa račkovať
- ktoré sa spodobuje s niečím neslušným
Autor: © Nový Čas