Policajný prezident Solák odvolaný pre CHYBY polície na Spiši: Čo PODCENILI pri vrahovi Samuelovi?
20. 1. 2025, 7:00

Zdroj: tasr,fb
Priznal zlyhanie strážcov zákona! Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (37) kvôli útoku v Spišskej Starej Vsi odvolal policajného prezidenta Ľubomíra Soláka (53). Tvrdí, že policajti podcenili hrozbu v súvislosti s útočníkom Samuelom (18). Personálnu zodpovednosť preto vyvodil aj voči tamojšiemu riaditeľovi obvodného oddelenia. V čom pochybili?
Zdroj: tasr
Zdroj: tasr
Zdroj: tasr,fb
Galéria k článku
Minister policajtom zo Spišskej Starej Vsi vyčíta, že pri Samuelovi riziko nevyhodnotili dostatočne a neprijali preventívne opatrenia. „Napriek tomu, že vedeli, že ide o problémového študenta, nesplnili si svoje povinnosti tak, ako mali. Boli informovaní aj od učiteľov, že tento študent vyvoláva strach na škole, že môže byť potenciálne nebezpečný a má za sebou svoju minulosť,“ vyhlásil Šutaj Eštok s tým, že nedostatky v práci polície, ktoré mohli tragédii predísť, nemôžu zostať bez dôsledkov.
Samé otázniky
So Solákom sa preto dohodli na „bezodkladnom ukončení“ jeho pôsobenia. Vo funkcii pôsobil od decembra 2023. Dočasne ho nahradí viceprezident Rastislav Polakovič. S okamžitou platnosťou musel skončiť aj riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru v Spišskej Starej Vsi.

Zdroj: anc
Ak to bude nutné, minister nevylučuje ďalšie personálne výmeny na tomto oddelení. Na mimoriadnom vyhlásení po boku Šutaja Eštoka sedel aj Solák a šéf policajnej inšpekcie Branislav Zurian. Ani jeden z nich však neprehovoril.
Opozícii Solákov odchod nestačí. „Svojej funkcie by sa mal vzdať minister vnútra Šutaj Eštok, ktorý je spolu s policajným prezidentom zodpovedný za rozvrat polície, zníženie jej dôvery, odchody policajtov, rozvrat NAKA a neriešenie zásadných hrozieb, ktorým Slovensko denne čelí,“ tvrdí KDH.
On odstúpiť nehodlá. „Ešte som nevidel, aby v podobných prípadoch niekto konal tak rýchlo ako v tomto prípade,“ povedal Šutaj Eštok na svoju obranu pre reláciu Na telo.
Pochybnosti vzbudzuje aj fakt, že okolo krvavého útoku v Spišskej Starej Vsi je stále veľa nezodpovedaných otázok. Podľa Markízy sa mala zástupkyňa riaditeľky Mária na Samuela sťažovať aj na obvodnom policajnom oddelení. Krajská polícia však podľa televízie trestné oznámenie od vedenia školy neregistrovala.
Policajti sa však údajne ponúkali, že na komisionálne skúšky prídu do budovy školy. Mária to vraj napokon odmietla. Ďalšie doposiaľ nepotvrdené informácie hovoria o tom, že polícia v osudný deň už od rána hliadkovala v bezprostrednej blízkosti školy. Nie je zrejmé, či išlo o mestskú, alebo štátnu políciu. Presný priebeh udalostí bude ešte predmetom vyšetrovania.

Zdroj: NČ / ms (anc)
Autor: pp, Nový Čas