Reklama

Posledná rozlúčka s bývalým ministrom Eduardom Kukanom († 82): Pohreb so štátnymi poctami!

Rozlúčiť by sa mohli aj osobnosti

Akú podobu by mohol mať pohreb v prípade osobnosti Kukanovho formátu podľa odborníka na etiketu Ladislava Špačka? „Existujú 3 stupne pohrebov, ktoré sa usporiadavajú pre zosnulých ústavných činiteľov. Na prvom mieste je štátny pohreb, ktorý je vyhradený hlavám štátov. Potom nasleduje pohreb so štátnymi poctami, ktorý obsahuje určité prvky štátneho pohrebu, ale nie dôsledne všetky. Ten je pre zaslúžilé osobnosti, čo je možné aplikovať aj na ministra, ktorý dlhé roky pracoval v prospech štátu,“ vysvetľuje Špaček.

„Otázka je, ktoré prvky štátneho pohrebu by takýto pohreb obsahoval, či by to boli delostrelecké salvy, či generalita kráčajúca za rakvou. Tá však už nebýva zvykom, skôr to býva skromnejšie. Potom môžeme ísť ešte do nižšej kategórie, a to je pohreb s účasťou štátnych inštitúcií, pričom jeho súčasťou môže byť napríklad sprievod mestom či vystavenie rakvy. Tých variantov je naozaj veľa a škála je flexibilná a rôzne kombinovateľná,“ dodáva Špaček.

Aj podľa neho majú však finálne slovo pozostalí. „Záleží na prvom mieste na rodine, pretože zosnulý, akokoľvek bol ústavný činiteľ, v tejto chvíli už o jeho osude rozhoduje predovšetkým rodina,“ povedal Špaček. V Kukanovom prípade by sa podľa neho dalo počítať so silnou účasťou zahraničných hostí. „Bol to významný činiteľ na medzinárodnom poli a dalo by sa preto očakávať nielen klasické zastúpenie veľvyslancov, ale aj návštevy jeho bývalých zahraničných kolegov a významných osobností,“ dodal Špaček.

Akých pôct sa môže dočkať na pohrebe?

Marek Trubač, odborník na prezidentský protokol

Osobne sa domnievam, že v prípade pána Eduarda Kukana nepôjde o štátny pohreb, ale skôr o súkromný pohreb, prípadne súkromný pohreb so štátnymi poctami (vojaci čestnej stráže OS SR, štátna vlajka, štátna hymna, kondolenčná kniha). V prvom rade však musí rozhodnúť niektorý z ústredných orgánov štátnej správy a rodina zosnulého s tým musí súhlasiť. Ak by napokon išlo o štátny pohreb, ten nesie aj ďalšie znaky protokolu, napríklad účasť najvyšších ústavných činiteľov a diplomatických predstaviteľov, vlajky na pol žrde či vyhlásenie štátneho smútku.

Autor: tta, Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace
Reklama