Predvianočné obdobie sa nespája len so zapaľovaním sviec na venci: Prečo slávime advent? Toto ste určite netušili!
27. 11. 2022, 12:00
Predvianočné ľudové zvyky
Ranné omše
Bolo zvykom v tomto období chodiť na „roráty“ – každodenné sv. omše ku cti Bohorodičky Panny Márie. Začínali sa ešte pred rozvidnením okolo 6. hodiny ráno v kostoloch, a chodili na ne všetci, ženy, muži, deti, celé rodiny. Deti zapaľovali adventné sviečky rôznych tvarov. Advent sa tiež volal malý pôst. Utíchli zábavy, muziky, hlučné správanie a nastávalo akési posvätné ticho.
Ondrej
Slávi svoj sviatok 30. novembra. V tento deň slobodné dievky liali horúce olovo do studenej vody. Podľa tvaru olova sa potom dozvedali, ako bude ich vyvolený vyzerať.
Barbora
Má svoj deň 4. decembra. Vtedy vydajachtivé dievčatá dávali do vázy vetvičky z čerešne, respektí-ve jablone – tzv. barborky. Ak im do Vianoc rozkvitli, podľa povier mali dievčatá vydaj do roka istý. Vetvičky však museli byť natrhané až po zotmení, odložené na teplom mieste a každý deň orosené.
Mikuláš
Jeho tradíciu dodnes dodržiava väčšina z nás. Mikuláš spolu s anjelom a čertom ešte aj dnešným deťom rozdávajú sladké darčeky, ak počas roka poslúchali a nehnevali. Tým ostatným sa ušlo uhlie.
Lucia
Svätá Lucia z noci upíja – v tento deň sa začínajú dni opäť predlžovať. Podľa ľudových zvykov nás svätá Lucia ochraňuje pred čarodejnicami a zlými silami. Dievčatá boli v tento deň oblečené v bielom, s bielym závojom na tvári. V jednej ruke niesli košík so sladkosťami a v druhej metličku z peria, ktorou symbolicky vymetali z obydlí prach a zlé sily. Sviatok sv. Lucie je najdôležitejším z tzv. stridžích dní, kedy sa traduje, že majú zlé sily najväčšiu moc.
Tomáš
21. decembra sa vinšovalo šťastie, zdravie, Božie požehnanie, úroda, svornosť, láska, úprimnosť, jednoducho samé pozitívne veci.
23. december
V posledný deň pred Vianocami roznášali malí chlapci, školáci po domoch vianočné oblátky, za ktoré dostali malý peniažtek.