Profesor Krčméry o otváraní hraníc: Kedy a kde by mohli Slováci v lete dovolenkovať?
29. 4. 2020, 12:00 (aktualizované: 22. 7. 2021, 20:18)
Na ako dlho vidíte zavreté hranice, ide leto a ľudia sa tešia na dovolenky.
- Nevidím vážny problém s hranicami s Poľskom, Maďarskom, Ukrajinou, pretože tá incidencia je porovnateľná so Slovenskom. Samozrejme, mortalitu majú vyššiu. Aby sme si to nepokazili. Postupoval by som diferencovane, v tých krajinách, kde je ten trend dobrý, tam by som režim zvoľňoval, ale takým spôsobom, aby sme boli schopní kedykoľvek sa opätovne uzavrieť podľa toho, ako sa bude vyvíjať situácia na letiskách.
Ak začne na letiskách z Veľkej Británie pristávať 10-15 lietadiel, tak otvorenie hraníc s Maďarskom by som sprísnil. Poliaci ustáli tlak z Nemecka, odmietli otvorenie hraníc. Dôležitá bude situácia v Českej republike. Rakúsko zaviedlo povinný test na koronu, ak chcete vstúpiť na územie krajiny. Otváranie sa dovnútra je relatívne málo problémové a viem si to predstaviť.
Letecké cestovanie vidím ako vážny problém. Je možné, že budeme vedieť nájsť kompromis a dohodnúť sa na cestovaní do krajín, kde je málo nakazených. A to sú krajiny Balkánu. Tam je tá situácia relatívne dobrá. Bulharsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Grécko, Albánsko. Destinácie, na ktoré sme tak trošku zabudli. Zdá sa, že toto bude prvá možnosť. Zabudol by som na dlhé transatlantické lety, kde tá situácia nie je najlepšia.
Čo ale napríklad Turecko, Egypt, Grécko, kam ľudia chodia často?
- Relatívne priaznivá situácia je v Grécku, ktoré obnovilo s Budapešťou letecké spojenie. Čo sa týka Turecka, tam je situácia zlá, za mesiac môže byť iná. Je koniec apríla a je dosť predčasné hovoriť o tom, ako bude vyzerať situácia v auguste. Ak si chcú ľudia plánovať dovolenku pri mori, plánoval by som si ju na august, september. Nie na máj.
Spoločenské obmedzenia sú zatiaľ najlepšou metódou, ako bojovať proti nákaze. Ako je to s vakcínou?
- S pribúdajúcimi počtami pacientov máme viac skúseností. My nemáme jasný protikoronavírusový liek, ani jeden z tých, do ktorých sme vkladali nádeje, nie je účinný, ani to nemôžeme očakávať. Ale pozrime sa na epidémiu eboly - neboli lieky, tak sa skúšalo, čo by mohlo fungovať. V Indii a Číne majú skúsenosti s liekmi na maláriu, liekmi proti HIV. Ak nemáme liek, musíme použiť emergency protokol. Nemôžeme nechať pacientov bez pomoci a preto im dáme to, čo si myslíme, že by im mohlo pomôcť. Nemôžeme všetko chcieť mať potvrdené štúdiami. Musíme používať zdravý rozum a klinickú skúsenosť.
Je otvorenie škôl reálne?
- Samozrejme, v diskusiách s odborníkmi musíte ustúpiť väčšine. Neberiem to tak, že sú proti mne, ale majú proste iný názor, a našiel sa kompromis - detské kútiky. Sú určené hlavne rodičom, ktorých potrebujeme v práci, zdravotníkom. To znamená, že také otváranie školstva vidíme reálne, ale ja osobne by som napríklad vysoké školy neotváral, lebo prešli na online formu, druhý stupeň tiež. Čo sa týka prvého stupňa, tým, že je v kompetencii žúp a tie rozumne komunikujú s regionálnymi hygienikmi, tak si tam viem otvorenie predstaviť. Otváranie dovnútra predstavuje malé riziko.
Je ale šanca, že sa 1. júna tie školy otvoria?
- Je to dynamický model. Máme do júna ešte čas. Otvorenie škôl vidím optimistickejšie, než otvorenie letísk.
Sú ľudia, ktorí berú epidémiu vážne a aj takí, ktorí argumentujú tým, že sa umiera aj na iné ochorenia, len sa o tom toľko nehovorí. Myslíte si, že časom sa COVID-19 dostane na úroveň chrípky?
- Je to možné, že ak bude vakcína, naučíme sa s ochorením pragmaticky žiť.
Autor: Narcis Liptáková, Nový Čas