Slovákov stále trápi zdražovanie: Takto stúpli ceny potravín! Prečo inflácia klesá tak pomaly?
24. 4. 2023, 9:00

Zdroj: iStock
Vykazujeme horšie čísla ako okolitý svet, ale lepšie ako naši susedia. Inflácia u nás síce mierne klesá, ale vo viacerých krajinách západu aj eurozóny sa dostala oveľa nižšie ako na Slovensku.
Zdroj: iStock
Zdroj: anc
Zdroj: anc
Galéria k článku
V marci sa zdražovanie zastavilo podľa Štatistického úradu na 14,8 %, čo je oproti februáru mierny pokles. Horšie však je, že za potraviny platíme medziročne až o 28 % viac. Nový Čas sa s odborníkmi pozrel na to, kedy sa tento trend výrazne obráti nadol.
V EÚ sa inflácia v marci dostala na 8,3 % a v krajinách, ktoré platia eurom na 6,9 %. Najnižšie je Luxembursko (2,9 %), na druhej strane obrovský nárast je v Maďarsku, a to +25 %, čo aj v porovnaní s nami vyzerá hrozivo. Slovensko je v rámci V4 na tom najlepšie, no napriek tomu sa drží na dvojnásobných číslach priemeru Európy. Ako je to možné?
Najväčší vplyv na to majú ceny potravín, ktoré u nás narástli takmer o 28 %. „Výrazne rástli ceny mäsa o 30,5 %, chleba a obilnín o 27,2 %, mlieka, syrov a vajec o 35,7 %, ale aj zeleniny o 32,1 %, olejov a tukov o 28,3 % a cukru a cukroviniek o 30,3 %. Nealkoholické nápoje sa zvýšili až o 19,6 %. Druhý najväčší vplyv na výdavky domácností majú ceny v odbore bývanie a energie,“ opisuje Štatistický úrad.
Strana
1/3