Sysle na Muránskej planine zvádzajú súboje: Samci chodia zranení i bez očí, samičky sa guľatia!
14. 4. 2025, 11:30

Zdroj: nmh/fab
Po prebudení sa hneď hašteria. Chlpatí obyvatelia najväčšieho sysľoviska v lokalite Biele vody na Muránskej planine už vyšli zo svojich brlôžkov a hneď aj zvádzajú boje o svoju polovičku. Samčeky sú po náročných súbojoch vychudnuté či zranené, no samičky sa pekne zaguľatia a čoskoro privedú na svet svojich potomkov.
Už je to 25 rokov, čo sa Biele vody pri Muráni stali domovom pre rozkošné hlodavce. Dariť sa im však začalo len pred 11 rokmi, keď pribudli somáriky ako živé kosačky. Odvtedy počet sysľov pasienkových z roka na rok rastie. Odborníci sa už ani neodvážia odhadovať, koľko ich presne je.
„Sú ich tu tisícky. Presný počet ale nevieme. Je ich po zimnom spánku dostatok, nezdá sa, že by zima urobila medzi nimi škrt. Je to lepšie, ako sme očakávali,“ ozrejmil zoológ a ochranár Ervín Hapl s tým, že sa prebúdzajú ešte aj teraz.
Prvé sysle začali z nôr vychádzať už 28. januára, čo bolo poriadne skoro. Inokedy totiž vybehli z brlôžkov až v polovici marca. Aktuálne sa malé hlodavce zameriavajú na párenie. Návštevníci najväčšieho sysľoviska môžu vidieť, ako väčší samec so širšou hlavičkou ovoniava menšieho a krajšieho sysľa, teda samičku, ktorá ho mláti a dokonca sa na neho postaví ako víťaz zápasu.
Keď však k dvojici pribehne tretí syseľ, začína sa skutočná bitka. „Samce po nej bývajú aj zranené, nemusia mať oko alebo majú dieru na chrbte. Sú také strapaté a vychudnuté. Naopak, samičky sa začínajú guľatiť. Prvé mláďatá sa však už rodia v týchto dňoch,“ vysvetľuje Hapl s tým, že neskôr sa vzhľad sysľov vymení.
Samičky totiž budú dojčiť, a tak ostanú vychudnuté, a samce sa začnú prejedať v rámci prípravy na zimný spánok. Malí chlpáči si pred príchodom mláďat pripravujú svoje brlôžky, v čom sú im zasa nápomocné somáriky. Syslíky totiž pri nedostatku suchej trávy využijú ich srsť. Kto by sa obával toho, že sa oslíky môžu nakaziť slintačkou alebo krívačkou, je na omyle. „Somáre sú nepárnokopytníky a toto ochorenie postihuje len párnokopytníky. Netýka sa to ani koní,“ zakončil odborník.
Autor: den, Nový Čas