Tím geofyzika Pašteku predstavil fascinujúcu výskumnú metódu: Pripíšeme si významný objav v pyramídach?
30. 7. 2022, 14:00
Hľadajú partnerov
Pašteka odhalil, že sa v minulosti americkí a japonskí vedci zhodli na predpoklade, že by sa nad kráľovskou komnatou vo Veľkej pyramíde v Gíze mala nachádzať ďalšia chodba. „Snažili sme sa vypočítať, či by sme boli schopní objaviť túto chodbu z povrchu pyramídy. Vyšlo nám, že za určitých okolností by to bolo možné. Dutý priestor v hmote, akou je napríklad pyramída, spôsobí jemný pokles nameraného tiažového zrýchlenia. Na týchto miestach by sa potom teoreticky mohla nachádzať pohrebná komora,“ doplnil detaily o fascinujúcej novej metóde, o ktorej už vyšla aj štúdia v špičkovom archeologickom časopise.
Pracovali na nej slovenskí vedci spolu s kolegami z Česka a Nemecka. V súčasnosti sa snažia nájsť zahraničných partnerov, ktorí by im mohli pomôcť. „Dostať sa na pyramídu v Gíze je veľmi ťažké, keďže tam nikoho nepúšťajú. Bolo by nutné merať niekoľkokrát, stroj by musel byť v hornej tretine pyramídy. Po kvádroch by sa potom pohybovali pracovníci s gravimetrom a merali by v tesných vzdialenostiach,“ uzavrel.
Ako funguje gravimeter
- Gravimeter funguje ako veľmi citlivá váha - na jemnej pružinke je zavesené malé teliesko.
- V prípade väčšej hodnoty tiažového zrýchlenia Zeme sa pružinka natiahne viac, v prípade menšej hodnoty zasa menej - tento pohyb je registrovaný elektronicky.
- V miestach, kde je tiažové zrýchlenie menšie, sa nachádzajú podpovrchové dutiny.
- Na základe spätnej väzby sa vytvárajú mapy, na ktorých sa znížené namerané hodnoty prejavujú ako miesta s inou farbou.
Autor: Oliver Andrejčák