Toto sú najobľúbenejšie zvyky na sviatok sv. Lucie: Čo všetko ste o ňom (ne)vedeli!
13. 12. 2023, 5:55

Zdroj: tasr
Každý rok 13. decembra si pripomíname najznámejší bosorácky sviatok svätej Lucie.
Takýto poverami opradený deň môže mať obzvlášť silnú čarovnú moc. Bosorácka noc má v našich ľudových tradíciách dôležité miesto. Zvyky a obrady svätej Lucie patria k tým najznámejším a najobľúbenejším. Všetci predsa vedia, že od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc. Skúste, možno počaruje aj vám!
Vedeli ste, že
Trinásty december bol, pred zavedením gregoriánskeho kalendára, vedený ako posledný deň roka. Tento deň by mal byť najkratším dňom v roku a práve preto sa hovorí: Svätá Lucia ukazuje svoju moc, lebo prináša najdlhšiu noc.
Zvyky
Vymetanie domovov
V predvečer Lucie chodievali ženy (niekde sa spomínajú aj mladí muži) po domoch, zahalené do bielych plachiet, s pomúčenou tvárou, a bielymi pierkami vymetali z domov a dvorov temné sily, zlých duchov, choroby a trápenia.
Pálenie papierikov
Dievčatá súce na vydaj si na svätú Luciu napísali mužské mená na 12 papierikov a tie poskladali, alebo zalepili. Potom každý deň až do štedrej večere jeden papierik spálili. Na Štedrý deň po večeri rozlepili posledný papierik s menom toho, ktorý sa mal stať ich vyvoleným. Či bolo na papierikoch naozaj 12 rôznych mien, alebo len to jedno jediné, vraj vedela len svätá Lucia a daná dievčina. V niektorých regiónoch bolo na lístočkoch napísaných iba 10 mien. Na jedenástom bola smrť a na dvanástom - stará dievka.
Cesnak na zlých duchov
Večer pred Luciou treba zjesť veľa cesnaku. Doma sa pripravovala cesnaková omáčka alebo hrianka. Mnohí nechávali cesnak s kúskom chleba a pohárom vody za oknom. Cesnak má totiž moc odohnať zlých duchov. Bývalo zvykom si ním aj spraviť krížik na čelo či zápästia.
Autor: jm, Nový Čas