Reklama

Vedkyňa Lucia Janičová sa chystá prepísať históriu: Chcem byť prvou Slovenkou na Mount Evereste!

Vedkyňa Lucia Janičová sa chystá prepísať históriu: Chcem byť prvou Slovenkou na Mount Evereste!

Zdroj: alj

Reklama

Odvaha jej rozhodne nechýba. Rodená Prešovčanka Lucia Janičová (37) sa chce stať prvou Slovenkou, ktorá vystúpi na najvyššiu horu sveta Mount Everest (8 849 m n. m.).

Lucia, ktorá pracuje ako vedkyňa v Škótsku, sa chystá na výstup na prelome apríla a mája. Doma jej bude držať palce malá dcérka Adélka (9) aj jej partner Paul (53) so svojimi deťmi Williamom (10) a Isabelou (12). Ako to chce zvládnuť a čo všetko už má ako horolezkyňa za sebou?

Ambiciózna mladá žena študovala na Slovensku chémiu. Chcela sa však zlepšiť v angličtine, preto v dvadsiatke vycestovala do Austrálie a odtiaľ zamierila do Škótska, kde vyštudovala imunológiu. Tam sa pred niekoľkými rokmi dala na horolezectvo. „Začala som na umelej stene. Môj prvý výstup bol na hrebeň Aonach Eagach (968  m n. m.) v Škótsku. V priebehu posledného pol roka som v rámci prípravy na Mount Everest vystúpila na Mont Blanc (4 807 m n. m.), Mera Peak v Himalájach (6 476 m n. m.) a Aconcaguu v juhoamerických Andách (6 961 m n. m.). Chýbali mi totiž skúsenosti s výškami,“ vyratúva Lucia.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    Dlhé prípravy

    Lucia zbožňuje hory odmalička. Myšlienku vystúpiť na najvyššiu horu sveta jej vnukla kamarátka z Afganistanu, ktorá sa tiež chystala. „Nedalo mi to, začala som zisťovať, ktorá Slovenka už na Mount Evereste bola, a zistila som, že žiadna. Nadobudla som pocit, že ide o nevyplnené miesto. To ma inšpirovalo, aby som to skúsila aj ja,“ spomína.

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace