Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Zážitky publicistu Petra Gregora v divokom Kurdistane: Keď uvidel túto ženu, nevedel zaspať!

Zážitky publicistu Petra Gregora v divokom Kurdistane: Keď uvidel túto ženu, nevedel zaspať!

Zdroj: alh

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Pravidelne navštevuje krajiny, kam sa bežný turista len tak nevyberie. Cestovateľ a publicista Peter Gregor (38) navštívil začiatkom januára Sýriu, konkrétne región Rojava - Západný Kurdistan, ktorý sa nachádza na severovýchode krajiny. Pripomenul si tak svoje cestovateľské začiatky, keďže Sýria bola jednou z prvých krajín, ktorú pred 15 rokmi navštívil. Čo sa odvtedy okrem režimu zmenilo?

Do krajiny ležiacej na Blízkom východe sa Peter vybral približne mesiac po tom, čo v nej padol autoritársky režim prezidenta Bašára Asada. „Cestu zorganizovala šikovná novinárka, cestovateľka, sprievodkyňa a orientalistka Lenka Hrabalová, s ktorou máme spoločnú záľubu v Blízkom východe. Do Sýrie som sa chcel vrátiť, pričom som nepredpokladal, že ubehne až toľko rokov, kým sa mi to podarí. Žiť v tejto oblasti totiž - v poslednej dobe - znamená, byť viac ako len odvážny,“ vraví na úvod.

Na rozdiel od iných novinárov cestujúcich v tom čase do Sýrie, aby zdokumentovali, ako je na tom krajina po páde prezidenta Asada, mal Peter iný cieľ.

„Išli sme navštíviť Rojavu, ktorá je pod kontrolou SDF (Syrian Democratic Forces) - strany, ktorá je prevažne kurdská a pre ktorú sa zvrhnutím Asada nič nemení, skôr v nich nová situácia vzbudzuje obavu, či Nová sýrska armáda bude skutočne taká slobodná a nechá Kurdov dýchať čerstvý sýrsky vzduch,“ dodal Peter s tým, že na čele Novej sýrskej armády, ktorá ovláda takmer väčšinu územia, stojí Muhamed Al-Džawláni, ktorý volá po slobode v Sýrii.

Sprevádzal ich „fixér“

Do oblasti Rojava smerovalo podľa Petra minimum novinárov a s Lenkou boli jednými z mála. „Ako novinári máte totiž možnosť spoznať krajinu z úplne iného uhla ako bežní turisti. Cez rozhovory s väzňami, utečencami, beduínmi či politickými predstaviteľmi máte totiž možnosť vkročiť viac do hĺbky a problematiky jednotlivých krajín či oblastí,“ podotkol s tým, že dvojicu Slovákov sprevádzal „fixér“.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Lucia Janičová - rozhovor po Mount Evereste
    Zdroj: NČ / ms (anc / Halmová)

    To je človek, ktorý zabezpečoval celý ich pobyt vrátane bezpečnosti, vybavenia povolení či komunikácie s kompetentnými osobami. „Napríklad aj to do tábora pre spolupracovníkov a rodiny príslušníkov bojovníkov ISIS, ktorá ovládala časť Sýrie a Iraku od roku 2014 do roku 2017,“ doplnil cestovateľ, podľa ktorého bol región Rojava špecifický tým, že hoci Kurdi ovládajú jeho väčšinu, niektoré strategické body mal pod kontrolou Asad.

    Pokračovanie článku na ďalšej strane >>>

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace