Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Zjazdnosť ciest je už lepšia, SHMÚ varuje pred tvorbou jazykov

Zjazdnosť ciest je už lepšia, SHMÚ varuje pred tvorbou jazykov

Zdroj: tasr

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Počasie sa na celom území Slovenska postupne upokojuje. Sneh strieda dážď, avšak pribudlo viacero nehôd. Zajtra sa má situácia zopakovať.

Prvý stupeň výstrahy pre tvorbu snehových jazykov vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav už aj pre východné Slovensko. Kým ráno a dopoludnia snežilo najmä na západe, postupne sa sneženie presúvalo východnejšie. Na snehové jazyky sa treba pripraviť aj na krajnom východe, severovýchode, juhovýchode a v regióne Šariša. Výstraha pre túto oblasť Slovenska platí do nedele do 2:00.

Na Záhorí a v oblasti Podunajskej nížiny platí prvý stupeň výstrahy už od rána, popoludní pribudlo aj horné Ponitrie, severozápad, Orava a Kysuce, Liptov, Horehronie a Spiš. V Bratislave je v súčasnosti teplota nad nulou a sneženie sa zmenilo na mierne mrholenie, na ostatnom území Slovenska sneží.

Nitriansky kraj

Aj napriek celodennému hustému sneženiu sú cesty v Nitre i naďalej prejazdné. Cestári po celý deň odhŕňajú sneh na cestách I., II. aj III. triedy, zjazdné zostávajú i cesty na strmých svahoch v mestských častiach Zobor a Klokočina. Prejazdnosť niektorých ciest však komplikuje nemalý počet dopravných nehôd. Množstvo zásahov, pri ktorých bolo treba vyťahovať autá zapadnuté v priekopách popri ceste, hlásia aj hasiči. "Tých nehôd je neúrekom a väčšinou s účasťou iba jedného auta. Dá sa z toho usudzovať, že ide práve o kolízie, ktoré sú zapríčinené šmykľavým povrchom vozoviek," domnieva sa hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Viliam Pánsky. Ako pre TASR uviedol, hasiči na území Nitry momentálne evidujú 11 nehôd, v štyroch prípadoch došlo aj k zraneniam osôb.

Banská Bystrica

Na väčšine územia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sneží, cesty sú však zjazdné. Obmedzenie stále platí na Donovaloch, sú uzavreté pre vozidlá dlhšie ako 10 metrov. TASR o tom informovali dispečeri jednotlivých závodov Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC), a. s.
Na horskom priechode Donovaly v okrese Banská Bystrica je na vozovke utlačený sneh do výšky štyroch centimetrov. Kašovitá vrstva snehu sa nachádza na priechode Šturec v Banskobystrickom okrese a tiež Čertovica v okrese Brezno. V okrese Žiar nad Hronom je na priechode Veľké Pole utlačený sneh do piatich centimetrov. Kremnické Bane majú kašovitý sneh do troch centimetrov. Cesty v tomto okrese sú bez obmedzení.
Vozovky v okresoch Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Krupina a Lučenec sú zjazdné.


Prešovský kraj

Cesty v Prešovskom kraji sú momentálne zjazdné a prejazdné. Od 16.00 h už sneží na celom území kraja, väčšinou však ide o slabšie sneženie, miestami registrujú cestári prehánky. TASR informoval Miroslav Milý zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SaÚC PSK).
„Silný vietor fúka v okresoch Humenné, Prešov a Bardejov, nárazový vietor v okolí Tatranskej Štrby. Na týchto cestách sa môžu tvoriť snehové jazyky,“ upozornil Milý. Momentálne majú cestári SaÚC PSK v teréne okolo 33 vozidiel, prevažne na cestách prvých tried. V okresoch Humenné, Prešov a Vranov nad Topľou sú cesty I. triedy mokré alebo vlhké, kašovitý sneh do jedného centimetra je v okolí Bardejova a Starej Ľubovne, utlačený sneh evidujú na horských priechodoch Vernár, Podspády a Branisko a na ceste Bardejov – Obručné. Cesty II. triedy prevažne vo vyšších polohách sú pokryté utlačeným snehom do troch centimetrov a na cestách III. tried je prevažne utlačený sneh do piatich centimetrov.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac