Koalícia v niečom ustupuje, v inom zas pritvrdzuje: Čo všetko vláda mení?
23. 2. 2024, 5:00
Projekty ochrany ľudských práv
Ísť vlastnou cestou sa šéf rezortu spravodlivosti rozhodol aj v prípade dodatočnej výzvy na projekty ochrany ľudských práv. Boris Susko ju zrušil len deň predtým, ako mali žiadatelia prísť obhájiť svoje projekty v oblasti duševného zdravia, pomoci ľuďom s fyzickým znevýhodnením, ekológom, združeniam v oblasti histórie či ľudských a menšinových práv.
Výzvu v hodnote 769-tisíc eur si mali deliť desiatky organizácií. „V tejto súvislosti prebieha komunikácia, cieľom ktorej by malo byť zriadenie pracovnej skupiny zloženej z odborníkov na danú problematiku. O tomto zámere a prípadnom vypísaní novej výzvy budeme informovať,“ vysvetlil rezort.
Zasekol sa Trestný zákon?
Aj napriek tomu, že prezidentka novelu podpísala a poslala do parlamentu už pred týždňom, stále nie je platná. Ani vo štvrtok nebola zverejnená v Zbierke zákonov SR. Peter Pellegrini novelu stále nepodpísal, takže si ju nemôže prebrať ministerstvo spravodlivosti. Podľa rokovacieho poriadku môže odkladať svoj podpis až 21 dní od schválenia zákona, má teda čas do 29. februára.
Ani na rezorte spravodlivosti sa ponáhľať nebudú: „Čo i len jedna zle zapísaná čiarka môže byť problém. Je tam ešte obrovská práca na tom, aby sa urobili korektúry, aby sa to celé prešlo, aby sa jednotlivé predpisy dali do metadát, aby sa urobili konsolidované znenia,“ tvrdí minister Susko. Ako sa k situácii postaví Ústavný súd? Začne ju posudzovať, hoci ešte nevyšla v Zbierke zákonov SR?
Lehoty diskutovanej novely
- 8. február - schválenie v parlamente
- 14. február - premiér novelu podpísal
- 16. február - novelu podpísala prezidentka a obracia sa na Ústavný súd
- 20. február - Ústavný súd prijal podanie prezidentky
- 29. február - najneskorší dátum, keď môže predseda parlamentu novelu zaslať na vyhlásenie v Z. z.
- 15. marec - najneskorší dátum, keď môže ministerstvo spravodlivosti vyhlásiť novelu v Z. z.; začiatok účinnosti
Autor: dk