Reklama

Aký hmyz sa tlačí v lete do domu? Tipy, ako sa zbaviť otravných živočíchov

Aký hmyz sa tlačí v lete do domu? Tipy, ako sa zbaviť otravných živočíchov

Zdroj: iStock

Reklama

Hlavne v teplých a suchých dňoch sa k nám zvyknú nasťahovať nevítaní hostia.

Všakovaký hmyz priletí cez okno, prilezie balkónom, alebo sa proste z ničoho nič zjaví v kuchyni. Komáre sa v tomto období zase veľmi namnožili. Posedenie tak riadne znepríjemňuje bzučanie okolo uší, často znechutene vyskočíme, keď okolo nás niečo prebehne. Ktoré otravné minizvieratká sa v našej domácnosti najčastejšie zjavujú a ako sa ich zbaviť?

Hmyz v domácnosti je pravdepodobne najnepríjemnejšou oštarou, ktorá prichádza spolu s letom. Najviac druhov hmyzu vniká do bytov večer, keď je lákaný zapáleným svetlom. Sú však aj také druhy, ktoré sa u nás zabývajú a nie a nie sa ich zbaviť. Marek Semelbauer z Ústavu zoológie SAV vysvetľuje: „Musíme rozlišovať druhy, ktoré sa v domácnosti rozmnožujú, a také, ktoré tam len hľadajú úkryt.“ Vlastne aj podľa toho sa možno rozhodnúť, ktorý zo spôsobov boja proti nim skúsime. Niektoré metódy fungujú viac, niektoré menej.

Prichádzajú, lebo majú dôvod

Hmyz vyhľadáva naše príbytky z rôznych príčin. Hľadá napríklad zdroj potravy - zvyčajne je lákaný na niečo sladké (ovocie, malinovky, kompóty) alebo na niečo hnijúce či zapáchajúce. No a komáre sú, samozrejme, lákané na našu krv. V bytoch si hmyz tiež môže hľadať úkryt, alebo je prilákaný na ostré svetlo - večer a v noci k nám často zalietava hmyz s nočnou aktivitou.

Komáre

Krv saje iba samička , samček sa živí ovocnými šťavami - laik ich však nemá šancu rozlíšiť.

Ako sa ich zbaviť: Veľmi účinné sú voňavé bylinky, skúste si vysadiť levanduľu, mätu, či citrónovú trávu. Prípadne použite oleje týchto vôní do aromalampy

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako vyhrať boj s komármi? Tu sú zaručené rady!
    Zdroj: onet

    Včela, osa, sršeň, čmeliak

    Pichnutie je bolestivé, často vyvoláva silnú alergickú reakciu. Včely sú užitočné a v mestách ohrozené, nemali by ste ich zabíjať.

    Ako sa ich zbaviť: Pivná plechovka so zvyškom piva pritiahne osy, ale včely by lákať nemala. Plechovky stačí niekam zavesiť či položiť. Namiesto piva môžete skúsiť napríklad med

    Rusy a šváby

    Vyskytujú sa pri potravinách, požierajú takmer všetko.

    Ako sa ich zbaviť: Sami si neporadíte. V prípade výskytu tohto hmyzu okamžite volajte odborný zásah na celoplošný postrek.

    Muchy

    Podľa teploty počasia sa dožívajú 2 až 13 týždňov.

    Ako sa ich zbaviť: Staré dobré lepiace muchopalky majú najväčšiu účinnosť

    Chrústy

    Lietajú zvyčajne za súmraku.

    Ako sa ich zbaviť: Dospelé chrústy sa veľmi nezdržia, problém je skôr s larvami, ktoré žijú v kvetináčoch. V nich radšej prikryte hlinu pevnejšou látkou, tak chrúst nemôže naklásť vajíčka

    Mravce

    V byte obvykle nevytvárajú kolónie, hniezda mávajú ukryté na ťažko dostupných miestach, napríklad pozdĺž teplovodného potrubia v bytovom jadre.

    Ako sa ich zbaviť: Pokúste sa nájsť miesto, odkiaľ mravce vyliezajú, a všetky tieto škáry a otvory vyplňte mentolovou zubnou pastou. Účinnejší je však granulovaný prípravok z drogérie, ktorým vyhubíte aj celé skryté hniezdo.

    Poštípané miesto schlaďte

    Michaela Dubčeková, kožná lekárka

    - Po uštipnutí je najdôležitejšie neškrabať sa, aby ste si nezaniesli infekciu. Základom je bojovať proti svrbeniu, keď nemáme nič iné, použite studený obklad alebo ľad. Utlmí to nervové senzory. Keď máte Fenistil gél, tak použite ten. Ak je niekto alergický a má veľké alergické prejavy (opuch, začervenanie), ktoré presahujú dva susedné kĺby, musia sa nasadiť kortikoidy alebo antihistaminiká.

    Bzdochy

    V prípade ohrozenia šíria okolo seba takzvaný ploštičný zápach.

    Ako sa ich zbaviť: Na BIO prostriedky obvykle nereagujú, skúste chemický sprej z drogérie.

    Lúčny koník, modlivka zelená

    Modlivka zelená je u nás zákonom chránená.

    Ako sa ich zbaviť: Vráťte ich späť do prírody, či už rukou alebo použitím pohára

    Pavúky

    Len veľmi výnimočne môžu uhryznúť.

    Ako sa ich zbaviť: Najlepšie je ich odchytiť do fľaštičky a vypustiť vonku.

    Repelenty proti komárom

    Biocídne výrobky, medzi ktoré patria aj repelenty, môžu vzhľadom na svoje vnútorné vlastnosti predstavovať riziko pre ľudí, zvieratá a pre životné prostredie. Niektoré skupiny ľudí ako deti či alergici môžu na tieto výrobky a chemikálie reagovať precitlivene. Nadmerné používanie chemikálií predstavuje záťaž pre organizmus, pričom niektoré účinky sa môžu prejaviť po dlhšom alebo často sa opakujúcom používaní.

    Nebezpečný bežný komár

    Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ

    - Komár piskľavý je náš najznámejší druh komára, ktorý ľudí obťažuje najmä podvečer a nadránom. Môže prenášať pôvodcu západonílskej horúčky, ktorej prípady u ľudí boli zaznamenané v Českej republike, Rakúsku a v Maďarsku. Ochorenie je podobné kliešťovej encefalitíde. V prípade oboch infekcií ide väčšinou o bezpríznakový priebeh. Príznaky ochorenia sú podobné chrípke. Na rozdiel od kliešťovej encefalitídy očkovanie proti západonílskej horúčke neexistuje.

    Hmyz v našich domácnostiach

    Marek Semelbauer, Ústav zoológie SAV

    - Musíme rozlišovať druhy, ktoré sa v domácnosti rozmnožujú, a také, ktoré tam len hľadajú úkryt. Medzi tie prvé patria mravce „faraóny“, niektoré druhy švábov, potravinové mole, mole šatové, ale aj úplne neškodné švehly, ktoré môžeme občas zastihnúť na toaletách v noci. Mimo ľudských obydlí v našich podmienkach vlastne nedokážu prežívať, takže v ľudských príbytkoch hľadajú teplo, potravu a miesto na rozmnoženie. Hmyz z druhej skupiny môže byť všeličo: muchy, lienky, bzdochy.

    Ako sa ich zbaviť

    Aromaterapia

    - dajú sa využiť živé kvety nasadené na balkóne, alebo vonné oleje, lampy, či malé difuzéry do elektrickej zásuvky. Fungujú na základe faktu, že niektorým vôňam sa hmyz vyhýba a radšej vaše obydlie obíde.

    Granulovamé nástrahy

    - niektoré zabíjajú hmyz pri požití, niektoré zabránia plodnosti a množeniu. Obvykle ide o to, aby granulky daný hmyz doniesol do hniezda a vyhubil ho.

    Chemický domáci postrek

    - účinkuje okamžite na jedince, ktoré priamo zasiahnete. Postreky obvykle škodia ľudským dýchacím cestám.

    Mechanicky

    - mucholapky, či iné lepivé pomôcky

    Ultrazvuk

    - malé elektrické zariadenie vydáva zvuk pre človeka nepočuteľný. Mal by odpudzovať hmyz. Recenzie užívateľov však nie sú veľmi povzbudivé.

    Lákač hmyzu

    - obvykle elektrický, láka hmyz na zdroj svetla , ktorý ich aj usmrtí. Na mŕtve kusy je nádoba, ktorú je potrebné vyprázdňovať.

    Sieťky na okná

    - pravdepodobne najúčinnejší spôsob , ako zabrániť vniku hmyzu do domácnosti.

    Autor: jm, Nový Čas

    Súvisiace