Dovolenku môže pokaziť zranenie či choroba: Čo všetko vám (ne)kryje európsky preukaz zdravotného poistenia?
6. 8. 2024, 16:00

Zdroj: istock
Letná sezóna je uprostred, dovolenkári by však prípravu cesty za vytúženým oddychom nemali brať na ľahkú váhu. Odborníci upozorňujú na to, ako si poradiť, ak by ste v prípade choroby museli vyhľadať lekársku pomoc.
Zdroj: istock
Zdroj: inč
Zdroj: istock
Galéria k článku
Európsky zdravotný preukaz poistenca neplatí na všetky služby v zahraničí. Preukaz plne nehradí niektoré výdavky za lekárske ošetrenia, najmä v súkromných nemocniciach. Pri plánovaní dovolenky by si mali ľudia zabezpečiť cestovné poistenie, ktoré ich ochráni pred nečakanými finančnými výdavkami.
Cestovanie s „európskou zdravotnou kartičkou“ môže vyjsť dovolenkárov paradoxne draho, keďže v každej krajine platia miestne zákony a na mnohých miestach sa môžete stretnúť s doplatkami.

Zdroj: anc
„Na základe európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP) majú občania Európskej únie nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť na území členských štátov EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku za rovnakých podmienok, teda v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií ako domáci poistenci. To znamená, že ak sa platí za zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ spoluúčasť, poistenec ju zaplatí tak ako poistenec príslušnej krajiny,“ vysvetľuje Ingrid Ludviková, vedúca tlačového oddelenia zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Strana
1/2
Pokračovanie na ďalšej strane