Majitelia nehnuteľností, pozor! Ktoré budovy musia mať energetický certifikát?
28. 12. 2012, 0:00 (aktualizované: 28. 3. 2025, 9:30)

Zdroj: hkl
Od januára musia byť niektoré budovy povinne označené energetickým certifikátom.
Ide vlastne o osvedčenie alebo preukaz, ktorý rovnako, ako to funguje pri elektrospotrebičoch, pomôže kupcom či nájomcom porovnať, či za energie bude platiť viac, alebo menej peňazí.
Energetické certifikáty sú požiadavkou EÚ. ,,Určite však nejde len o byrokratický krok. Dobrý certifikát svedčí o tom, že budúci vlastník či nájomca výrazne ušetrí napríklad na vykurovaní. Certifikáty tak pomôžu ľuďom v rozhodovaní sa o novom bývaní či firmám o nových kancelárskych priestoroch,“ vysvetlil hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa. Certifikáty vydávajú odborníci po obhliadke a cena závisí od typu budovy. Napr. pre rodinný dom s úžitkovou plochou 250 m² stojí od 180 do 250 €.
Povinnosť platíe pre:
- všetky budovy skolaudované po 1. 1. 2008
- všetky existujúce budovy (aj staršie) významne obnovované po 1. 1. 2008 (napríklad zateplené)
- všetky budovy (aj staršie), ktoré sú po 1. 1. 2008 na predaj alebo na prenájom výnimkou sú pamiatky, kostoly, historické budovy a podobne
Označenie aj v inzeráte
V každej reklame, bilborde alebo inzeráte na predaj alebo prenájom budov bude od januára povinnosť uvádzať aj ukazovateľ energetickej hospodárnosti budovy. Týka sa to hlavne realitných kancelárií, ktoré inzerujú v najväčšej miere.
Informácie na štítku
Okrem základných informácií o budove (opis, identifikačné údaje, platnosť a pod.) tu nájdete informácie o množstve energie potrebnej na:
- vykurovanie a prípravu teplej vody
- chladenie a vetranie
- osvetlenie
* Podobne ako pri spotrebičoch sú budovy zaraďované do energetických tried na stupnici od A po G (A najlepšia, G najhoršia trieda).
* Súčasťou certifikátu sú aj návrhy na zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy.
Autor: © Nový Čas