Reklama

Návšteva lekára je podmienkou: Invalidom bez prehliadky stopnú dôchodok!

Návšteva lekára je podmienkou: Invalidom bez prehliadky stopnú dôchodok!

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Poberáte invalidný dôchodok a zrazu vám ho Sociálna poisťovňa pozastavila? Dôvodom môže byť to, že ste neprišli na kontrolnú lekársku prehliadku.

Tá je povinná a je zákonnou podmienkou, aby ste tento dôchodok mohli naďalej dostávať.

Sociálna poisťovňa v posledných dňoch zaznamenala zvýšený počet otázok invalidných dôchodcov, ktorí sa pýtajú, prečo im pozastavili vyplácanie ich invalidných dôchodkov. ,,Upozorňujeme, že ide o prípady, keď si dôchodcovia na pošte neprevzali listovú zásielku zo Sociálnej poisťovne a následne sa nedostavili na kontrolnú lekársku prehliadku,“ vysvetlil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Povinnosťou invalidného dôchodcu je totiž zúčastniť sa na kontrolnej lekárskej prehliadke. ,,Ak sa nepodrobí vyšetreniu zdravotného stavu, výplatu dôchodkovej dávky Sociálna poisťovňa v zmysle zákona zastaví,“ vysvetlil hovorca Višváder. Ku koncu apríla Sociálna poisťovňa vyplácala 229 441 invalidných dôchodkov v priemernej výške 267 €. Nový Čas zisťoval, ako často spomínané kontrolné prehliadky u posudkového lekára prebiehajú a aký je postup.

Postup pri vybavovaníAk sa chystáte o invalidný dôchodok požiadať, poradíme vám, aký je postup:

  1. Sociálnu poisťovňu o invalidný dôchodok poistenec žiada prostredníctvom pobočky príslušnej podľa trvalého pobytu.
  2. Zamestnanec pobočky mu poskytne tlačivo „Prehliadka zisťovacia – kontrolná“, ktoré vyplní váš ošetrujúci lekár.
  3. Potom pobočka Sociálnej poisťovne spíše s klientom žiadosť o invalidný dôchodok a súčasne v ten istý deň posudkový lekár posúdi jeho zdravotný stav.
  4. Zdravotný stav posudzuje posudkový lekár pobočky Sociálnej poisťovne na základe lekárskych správ a údajov zo zdravotnej dokumentácie.
  5. Posudkový lekár spolupracuje s praktickým lekárom, ošetrujúcim lekárom a s revíznym lekárom zdravotnej poisťovne a podľa potreby aj v prítomnosti prísediaceho lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore.
  6. Príčinou vzniku invalidity je vždy dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, ktorý spôsobuje pokles schopnosti pracovať a ktorý má podľa poznatkov lekárskej vedy trvať dlhšie ako 1 rok.
  7. Poistenec je invalidný, ak má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť viac ako 40% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Povinné kontrolné lekárske prehliadky

  • Sociálna poisťovňa na ne pozýva invalidných dôchodcov v liste

- po prvom predvolaní posiela ďalšie výzvy

  • ak invalidný dôchodca nereaguje ani na opakované výzvy a nepríde na prehliadku, vyplácanie dôchodku mu zastavia
  • kontrolné lekárske prehliadky sa vykonávajú len u tých invalidných dôchodcov, kde je možná zmena zdravotného stavu

Koľko prehliadok a ako často?

  • prvú prehliadku absolvuje žiadateľ o invalidný dôchodok v jeden deň, keď zároveň spíše žiadosť o invalidný dôchodok
  • dátum kontrolnej prehliadky určuje posudkový lekár - robí sa, ak sa predpokladá zmena vo vývoji zdravotného stavu a zmena schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť - spravidla po jednom roku trvania invalidity
  • ak sa nepredpokladá zmena vo vývoji zdravotného stavu, lehotu kontrolnej prehliadky nie je potrebné stanoviť

Dôchodok môžu zobrať, alebo aj zvýšiť

  • Sociálna poisťovňa invalidný dôchodok odníme vtedy, ak poistenec už nie je invalidný, teda miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je menej ako 41 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou
  • ak sa však invalidnému dôchodcovi zdravotný stav zhorší a predloží k tomu lekárske správy, výsledkom kontrolnej prehliadky môže byť aj opak – zvýšenie invalidity, a teda aj možné zvýšenie sumy invalidného dôchodku
  • invalidné dôchodky sa tiež každoročne zvyšujú (valorizujú) podobne ako iné dôchodkové dávky

O starobný musíte požiadať

  • Poberateľ invalidného dôchodku môže dovŕšením dôchodkového veku požiadať o starobný dôchodok na pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta trvalého pobytu.
  • To znamená, že starobný dôchodok sa nezačne vyplácať automaticky.
  • Sociálna poisťovňa vypočíta sumu starobného dôchodku a porovná ju so sumou vyplácaného invalidného dôchodku.
  • Vyplácať sa bude ten dôchodok, ktorý je vyšší a nárok na nižší z dôchodkov zanikne.

Zmeny treba nahlásiť do 8 dní

  • Každú zmenu v údajoch uvedených v žiadosti o dôchodok je potrebné do 8 dní oznámiť Sociálnej poisťovni. Každý príjemca dôchodku (nielen invalidného) je napríklad povinný písomne oznámiť zmenu mena a priezviska, ako aj zmenu adresy, na ktorej sa zdržiava.
  • Poberateľka invalidného dôchodku je povinná oznámiť prípadnú zmenu počtu detí, ktorých podmienku výchovy spĺňala v čase priznania invalidného dôchodku. (Napríklad ak po priznaní invalidného dôchodku splní podmienku výchovy dieťaťa, ktoré nebolo uvedené v žiadosti o dôchodok).

Kde vám poradia?

- infolinka Sociálnej poisťovne: 0800 123 123

- e-mail: dochodky@socpoist.sk

- osobne v pobočkách Sociálnej poisťovne

- internetová stránka: www.socpoist.sk

Autor: © Nový Čas