Reklama

Opäť je tu obdobie usoplených nosov: Aké choroby ohrozujú škôlkarov a ako ich ochrániť?

Opäť je tu obdobie usoplených nosov: Aké choroby ohrozujú škôlkarov a ako ich ochrániť?

Zdroj: iStock

Reklama

Kýchanie, kašeľ, usoplené nosy! So začiatkom školského roku stúpa počet akútnych respiračných ochorení, pričom najväčšiu skupinu chorých tvoria päťročné deti.

Schopnosť ich organizmu odolávať rôznym infekciám ešte nie je dostatočne vyvinutá a po nástupe do škôlky ochorejú aj viackrát. Viete, čo im hrozí najčastejšie a ako ich chrániť? Ako podporiť vyvíjajúcu sa imunitu? Najjednoduchšia prevencia je časté umývanie rúk. Naučte deti hygienickým návykom, môžu predísť respiračným ochoreniam, zažívacím ťažkostiam, aj hepatitíde typu A.

Obranyschopnosť organizmu posilnia aj pravidelný pohyb, zdravá strava, predovšetkým dostatok zeleniny a ovocia, zdôrazňuje docentka Jana Hamade, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Zároveň však dodáva, že „najúčinnejšou prevenciou proti infekčným ochoreniam je očkovanie dieťaťa v rámci povinného očkovania zodpovedajúce jeho veku a podľa očkovacieho kalendára“. Za zváženie stojí aj očkovanie proti chrípke.

Netreba hneď lieky

Väčšina rodičov spanikári aj pri jemne zvýšenej teplote či prvom zakašľaní. Podľa Kataríny Šimovičovej, pediatričky, nie je vhodné ihneď nasadzovať medikamenty a lepšie je nechať telo, nech buduje imunitu a pokúsi sa s infektom vysporiadať samo. Ak aj napriek snahe skončíte doma s predpísanými liekmi, nevracajte dieťa do škôlky ihneď po ich dobratí. Pediatri opakujú, že tento postup nie je správny. Po prekonaní choroby je imunita oslabená a škodlivé mikroorganizmy ju veľmi ľahko prekonajú. Práve preto sú deti choré opakovane, v krátkych časových intervaloch. Je lepšie ostať s dieťaťom v domácom prostredí ešte aspoň pár dní po tom, ako vyzdravie a prestane užívať lieky.

Takto podporíte imunitu

- trávte s deťmi čas vonku

- veďte ich k pohybu

- obliekajte primerane počasiu

- nekúrte doma zbytočne veľa

Rizikové obdobia

V čase tesne po nástupe do kolektívu či v chrípkových obdobiach môže obranyschopnosti dieťaťa pomôcť, ak mu dočasne zvýšite príjem vitamínov C a D, betaglukánov, prípadne skúste produkty s výťažkom z hlivy ustricovej.

Akútne respiračné choroby

Príznaky: sopeľ, kašeľ, horúčka, bolesť hrdla

Čo môžete urobiť:

Kým dieťa smrká len číru tekutinu, netreba nasadzovať silné lieky. Do škôlky vám ho však už nevezmú, ak je sopeľ zelený či žltý. Skúste dieťaťu doplniť vitamín C, najlepšie v čerstvom ovocí či zelenine.

Kedy vyhľadať lekára:

Ak kašeľ neprechádza ani niekoľko dní, či sa teplota vyšplhá príliš vysoko, vyhľadajte lekársku pomoc. Teploty okolo 40 °C môžu mať pre malé dieťa aj fatálne následky, nemali by ste to podceňovať.

Šarlach

Príznaky: horúčka a typický kožný výsyp

Čo môžete urobiť:

Choroba obvykle začína teplotou, ale takmer vždy hneď vysokou. Môžete použiť lieky na jej zníženie. Po 1 - 2 dňoch od začiatku ochorenia sa ukáže výsyp, najčastejšie na krku, hrudníku a šíri sa na celé telo.

Kedy vyhľadať lekára:

Vo chvíli, keď sa objaví výsyp a vyrážky.

Hnačkové ochorenia

Príznaky: tekutá stolica

Čo môžete urobiť:

Nechajte dieťa doma hneď. Dopĺňajte mu veľa tekutín, skúste domáce recepty, napríklad banány. Takúto kúru doma skúšajte maximálne jeden-dva dni.

Kedy vyhľadať lekára:

Sledujte ďalšie príznaky. Ak sa pridá teplota, zvracanie či iný príznak, choďte k pediatrovi.

Ovčie kiahne

Príznaky: teplota, zimnica a bolesť hlavy, prípadne aj hnačka; červené škvrnky a pľuzgieriky sa objavia v priebehu 1 - 2 dní.

Čo môžete urobiť:

Väčšinu z toho je možné riešiť pobytom dieťaťa doma a zvyšeným prísunom tekutín a vitamínov.

Kedy vyhľadať lekára:

Škvrnky a pľuzgieriky budú svrbieť a dieťa bude mať tendenciu sa škrabať. Nechajte dieťa prezrieť a predpísať mu masti proti svrbeniu.

Autor: Nový Čas, Jana Marcinová

Súvisiace