Reklama

Potešte svoje deti: Takto má vyzerať zdravý mikulášsky balíček!

Potešte svoje deti: Takto má vyzerať zdravý mikulášsky balíček!

Zdroj: shutterstock

Reklama

Obdobie obdarúvania sa začína práve týmto sviatkom. Napriek tomu, že ho najintenzívnejšie vnímajú práve deti, ľahostajný by nemal byť ani dospelým.

Mikulášske balíčky by totiž nemali byť preplnené sladkosťami, deti by mali dostať aj zdravé pochutiny. Čo radia odborníci na výživu? Nový Čas vám poradí.

Pozor na čokoládové figúrky!

Farebný obal a nízka cena často pritiahnu pozornosť rodičov. V prípade mikulášskych a vianočných čokoládových figúrok však často ide o výrobok z kakaovej polevy. Údaje o výrobku bývajú príliš malým písmom, niekedy sú aj nečitateľné, no pritom sú veľmi dôležité.

Ak je v názve cukrovinka alebo pochúťka, nejde o čokoládu. Ak v zložení namiesto kakaového masla a hmoty nájdete kakaový prášok a stužené tuky, ide o čokoládovú hmotu, nie čokoládu a veľmi si nepochutíte. Odborníci radia kupovať čokoládu aspoň s 50 % kakaa.

Všímajte si aj éčka. Titanová beloba E 171 a rastlinná čerň E 153 sú označené ako prísady, pri ktorých je podozrenie, že spôsobujú alergie a hyperaktivitu.

TIP: Pravá horká čokoláda musí obsahovať minimálne 35 % kakaového masla alebo hmoty a pri mliečnej a bielej čokoláde je to 25 %. Ak chcete skutočne kvalitu, kupujte čokolády s 50 % obsahom.

Základom je ovocie - tropické, ako sú mandarínky, pomaranče, banány, ananásy či kivi, doplňte aj jablkami i hroznom. Ovocie kombinujte, každé totiž obsahuje iné vitamíny.

Sušené ovocie - vhodné sú sušené marhule, slivky a hrušky. Dodajú deťom dostatok potrebných vitamínov.

Sladkosti s mierou - pri výbere čokoládových maškŕt s vianočnými motívmi stavte radšej na kvalitnejšie druhy čokolády. Majú totiž vyšší obsah kakaa a menej cukru. Zloženie si môžete overiť na obale.

Stavte na orechy - vďaka obsahu zdravých esenciálnych mastných kyselín, vitamínov a minerálov by v mikulášskom balíčku nemali chýbať. Oproti búrskym orieškom uprednostnite vlašské orechy, ktoré majú veľmi zdravé zloženie tuku. Vhodné sú aj mandle, pistácie a lieskovce.

Sexi pre dospelých

  • Základ mikulášskeho balíčka pre dospelých by tiež malo tvoriť ovocie. Vitamíny v ňom pobavia vás i partnera viac, ak k nim pridáte šľahačku a dávku fantázie.
  • Víno, šampanské - sviatky predsa treba poriadne osláviť. Zabudnúť by ste teda nemali na prípitok v podobe „bubliniek“ či kvalitného vína.
  • Mikulášska spodná bielizeň - zahrajte sa na Mikuláša, prípadne jeho šikovnú pomocníčku. Ak uprednostníte odvážnejší kostým pred tradičným, nemusíte sa už trápiť nad inými drobnosťami, ktoré by ste podarovali.

Ako si vyčistíte čižmy pre Mikuláša 1. Obuv zbavte hrubých nečistôt vlhkou handričkou.

2. Naimpregnujte ju prostriedkami proti vlhkosti a znečisteniu, vyhnite sa impregnácii lakovanej kože.

3. Starostlivosť prispôsobte materiálu.

  • Kožená obuv - Hladká koža - Ak sú mokré, vypchajte ich novinovým papierom a nechajte uschnúť. Potom čižmy natrite krémom podľa farebného odtieňa obuvi. Krém nechajte pár minút vstrebať a obuv preleštite flanelovou handričkou. Lakovaná koža - Povrchové nečistoty odstráňte vlhkou handričkou, pri čistení kefkou môže dôjsť k poškodeniu obuvi. Po vyschnutí ich utrite jemnou handrou. Môžete použiť aj špeciálny krém alebo mlieko na kožu. Semiš a brúsená koža - Čistite ich špeciálnou gumovou alebo krepovou kefkou. Na oživenie farby môžete obuv jemne pretrieť hubkou navlhčenou v rozriedenom octe alebo nastriekať špeciálnym sprejom na semiš.
  • Textilná obuv - Najlepšie ju vyčistíte vykefovaním a následne čistiacimi penovými sprejmi. Textilnú obuv nikdy neperte.

Čo na to odborník Peter Minárik, odborník na zdravú výživu: Škôlkari sú prieberčivejší, preto sa im niekedy dáva viac sladkostí. Malé deti nechcú ani orechy, zatiaľ čo väčšie ich vítajú. Nedávajte im ani čokoládu s vyšším obsahom kakaa ako 70 - 80 %, ak na ňu nie sú deti zvyknuté. Väčšiu časť balíčka majú predstavovať ovocie a orechy.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac