Turista zachránil dvoch vysilených medvedíkov! Ratujú ich v Bojniciach
27. 4. 2025, 20:10 (aktualizované: 28. 4. 2025, 14:59)

Zdroj: fab
Pomôžu im?! V závere uplynulého týždňa prijali do novootvoreného rehabilitačného centra v Bojnickej zoo dvojicu vyslabnutých medvedích bratov, ktorých našli vďaka bleskovej reakcii turistu v Nízkych Tatrách.
Zdroj: fab
Zdroj: fab
Zdroj: fab
Galéria k článku
Našiel jedno z mláďat, neváhal ani sekundu a privolal políciu. Tá okamžite kontaktovala Zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR. Druhého medvedíka potom objavili neďaleko obce v Nízkych Tatrách, len kúsok od domov. Aj tu zasahoval špeciálny tím, ktorý zabezpečil bezpečný transport oboch mláďat do Bojníc. Odborníci zároveň prehľadali okolie, aby vylúčili prítomnosť ich matky alebo ďalších mláďat.

Zdroj: Ivan Klaska
Sú slabí, ale chcú žiť
Po príchode do zoo nasledovala okamžitá veterinárna prehliadka. Výsledky šokovali aj skúsených lekárov. „Mláďatá boli kachektické a silne dehydrované. Ihneď dostali vhodné krmivo a rehydratáciu. Budú v intenzívnej starostlivosti, až pokiaľ sa ich stav nezlepší,“ prezradil veterinár Michal Belák. Malí medvedí bratia sú síce slabí a vychudnutí, no vidno na nich, že chcú žiť.
Návrat do prírody je nemožný
Zamestnanci zoo robia všetko preto, aby sa medvieďatá zotavili, no ich návrat do voľnej prírody je prakticky vylúčený. „Medvede, ktoré boli v rannom veku odkázané na človeka, sa už nedajú vrátiť späť do prírody – je to veľmi zložitý, riskantný a často neúspešný proces. Navyše ich zaradenie k dospelým jedincom nie je možné,“ podotkol riaditeľ zoo Emil Divéky. S veľkou pravdepodobnosťou tak ostanú v starostlivosti ľudí, či už v Bojniciach alebo v inej zoo.
Zdroj: fab
Malé medvedíky sa stali prvými obyvateľmi záchrannej stanice v Bojniciach.
Prví obyvatelia novej stanice
Príbeh týchto dvoch medvieďat je výnimočný ešte v jednom ohľade – stali sa prvými obyvateľmi úplne novej rehabilitačnej stanice pre veľké šelmy, ktorú zoo len nedávno dokončila. „Stanica vznikla preto, aby sme vedeli poskytnúť odbornú starostlivosť šelmám, ktoré sa dostanú do problémov – či už ide o zranenia, osirelé mláďatá, alebo situácie, keď je potrebné zviera dočasne oddeliť z prírody a zabezpečiť mu špeciálnu starostlivosť bez kontaktu s verejnosťou,“ dodal Divéky.
Záhada ich nálezu
Okolnosti, za ktorých mláďatá ostali opustené, nie sú známe. Obidve lokality sú v súčasnosti pod dohľadom členov zásahových tímov. Štátna ochrana prírody SR zámerne nezverejňuje presné miesta nálezu, aby predišla návalu senzáciechtivých fotografov a samozvaných odborníkov na šelmy, čo by mohlo narušiť prácu ochranárov. Jednou z možností je, že si ich matky len odložili, alebo že medvedica mala viac mláďat a niektoré sa mohlo nepozornosťou vzdialiť.
Čo si myslia ochranári
Príčinu opustenia sa ochranári ešte len snažia zistiť, čo potvrdili aj zo Štátnej ochrany prírody SR. „K dnešnému dňu nepoznáme pravý dôvod opustenia mláďat. Možností je niekoľko. Najpravdepodobnejšou je vyrušenie matky človekom, vzhľadom na skúsenosti z minulosti,“ uviedli ochranári.