Reklama

Českí vedci žiadajú pomoc od laikov: Čo sa u našich susedov deje?!

Českí vedci žiadajú pomoc od laikov: Čo sa u našich susedov deje?!

Zdroj: istock

Reklama

Milión vtákov ročne zahynie v Česku po náraze do presklenej prekážky. Vyplýva to z odhadov domácich ornitológov. Česká spoločnosť ornitologická (ČSO) preto žiada verejnosť o pomoc s mapovaním rizikových miest.

Osvetová akcia Týždeň skleneného zabijaka bude od 3. do 9. októbra, oznámila dnes ČSO v tlačovej správe. Pomáhať možno ale celoročne. Októbrová akcia má spresniť poznatky o počte smrtiacich incidentov a posilniť rokovania s majiteľmi problematických objektov.

"Náraz do sklenenej plochy patrí popri zrazení autom a úhyne na drôtoch a stĺpoch vysokého napätia k najčastejším dôvodom, prečo u nás divo žijúce vtáky hynú. Problém ale nie je tak viditeľný. Kým mŕtve vtáky na cestách alebo pod vysokým napätím vidíme často, operencov, ktorí zahynú po náraze do sklenenej plochy, upratovacie čaty veľmi rýchlo odstránia. Ide o neviditeľný, ale veľký problém," uviedol za ČSO Lukáš Viktora.

Viktora vysvetlil, že priehľadné sklo, napríklad na zastávkach či protihlukovej stene pri diaľnici, nedokáže vták zaznamenať ako prekážku a narazí do nej v plnej rýchlosti. Pri plášťoch budov je potom nebezpečné, že zrkadlí buď oblohu alebo okolitú zeleň. "Stávajú sa tak pre vtákov neviditeľnými a poskytujú fikciu možného prieletu," poznamenal Viktora, ktorý sa zaoberá ochranou vtáctva v mestách.

Podľa neho môžu ľudia mapovať rizikové miesta celoročne. "Uvítame aj spätné hlásenia a predovšetkým priebežné, ktoré nám povedia, že na konkrétnej budove opakovane dochádza k nárazom vtákov do skiel. Z doterajších skúseností pri rokovaní s majiteľmi a prevádzkovateľmi nebezpečných sklenených plôch vieme, aké je dôležité mať dáta, o ktoré sa môžeme oprieť," uviedol ornitológ.

Súvisiace