Reklama

Extrémisti chcú v Česku šíriť islamské právo a Čechom odkazujú: Ak sa vám to nepáči, odíďte!

Extrémisti chcú v Česku šíriť islamské právo a Čechom odkazujú: Ak sa vám to nepáči, odíďte!

Zdroj: int

Reklama

Hoci v porovnaní so západnou Európou je vplyv islamského extrémizmu u našich susedov minimálny, aj tam už pomaly a nenápadne zapúšťa korene.

Odborníci podľa denníka Blesk varujú najmä pred skupinou Sharia4Czechia (významovo ,,Šaría pre Česko"), ktorej cieľom je v Česku zaviesť islamské právo šaría. Podľa európskej monitorovacej organizácie Europol sa na starom kontinente rozmáhajú skupiny Sharia4. Jej česká mutácia je údajne ešte mierna. Na svojej stránke napriek tomu tvrdí: ,,Ak sa vám nepáči, že islam už je súčasťou Českej republiky, ak proste zo zásady nechcete žiť v jednej krajine s moslimami, tak vám nikto nebráni sa odtiaľto odsťahovať."

Expert na extrémizmus Miroslav Mareš k tomu pre Blesk povedal: ,,Problém je, že nikde presne nestojí, čo si pod zavedením islamského práva predstavujú. Či variantu z čias koránu, ktorá by bola s našou spoločnosťou absolútne nezlučiteľná"

Skupina Sharia4Czechia sa na stránke prezentuje takto: ,,Sme Česi - moslimovia a nemáme v úmysle sa prispôsobovať niečomu, čo je v rozpore s našou vierou a v čom máme vďaka zákonom voľnosť osobného rozhodovania." Českú spoločnosť chce táto skupina zvelebiť zavedením práva šaría. ,,Priebeh islamizácie spoločnosti však nevysvetlili a to je hrozba," dodal k tomu Mareš.


Česku sa pritom islamizmus a teroristické prejavy doteraz vyhýbali. ,,Hlavne sa verejne neprejavujú. Sú malé skupinky extrémistov pri modlitebniach. Niektorí ľudia majú svoju druhú tvár. U nás sú "v pohode", ale vo Viedni potom idú do radikálnych mešít," tvrdí Mareš. Najväčšiu skúsenosť s moslimskými teroristami mala česká polícia v roku 2007, keď do USA vydala hľadaného Usámu Káfira.

Čo je šaría?

Náboženské právo šaría v preklade znamená "vyšliapaný chodník". Je to výklad práva, ktorý vznikol v Saudskej Arábii v siedmom storočí z koránu a ďalších písomností. Rieši otázky manželstva, náboženstva aj problémy bežného života. Tresty smrti platia napríklad za neveru či odklonenie sa od islamu. ,,Šaría z čias vzniku je silne proti ženským právam aj demokracii vo všeobecnosti," opísal ju Mareš.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac