Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Ľudia sa tejto knihy boja aj dotknúť: Legenda o jej vzniku vzbudzuje hrôzu

Ľudia sa tejto knihy boja aj dotknúť: Legenda o jej vzniku vzbudzuje hrôzu

Zdroj: getty images

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Vyzerá ako nenápadná kniha. No táto publikácia má poriadne diabolské pozadie.

Vo švédskej Národnej knižnici v Štokholme sa nachádza zaujímavá kniha. Publikácia z dôb stredoveku nesie názov Kódex Gigas, je dlhá až 92 cm a hrubá 22 cm. Nie je to však veľkosť, čo historikov fascinuje. Kniha má totiž prezývku Diablova Biblia. Na jednej stránke je farebný obrázok diabla a ľudia veria, že publikácia je prekliata.

Historici netušia, ako kniha vznikla. Legenda vraví, že ju v stredoveku vytvoril mních, ktorý bol zamurovaný zaživa kvôli porušovaniu kláštorných sľubov. Aby sa vyhol trestu, sľúbil, že za jednu noc vytvorí knihu, ktorá bude obsahovať všetku múdrosť ľudstva. Ako sa blížila polnoc, mních začínal byť zúfalý a požiadal Lucifera o pomoc. Dohodol sa s ním na tom, že za dokončenie knihy venuje diablovi dušu. Lucifer súhlasil a vytvoril knihu, do ktorej pridal aj vlastný portrét. Farebný obrázok sa nachádza na prázdnej strane, ohraničený dvoma vysokými vežami.

Analýza, ktorá bola urobená pre National Geographic, ukazuje, že kniha bola napísaná jedným druhom atramentu a zrejme aj jedným autorom. Legendu vyvracia ďalšia analýza. Podľa nej bola kniha tvorená až päť rokov.

Niektorí výskumníci veria, že slávna legenda o mníchovi vznikla z nepochopenia podpisu. V knihe sa podpis autora dá čítať ako Hermanus inclusus. Latinské slovo inclusus bolo považované ako znak strašného trestu. Ako píše britský denník Daily Mail, v skutočnosti však označenie znamená „bližšie k samotárstvu“. Pravdepodobnejšia verzia teda je, že kódex vytvoril mních, ktorý žil osamelým životom ďaleko od ľudí a svoj život zasvätil tvorbe slávnej knihy.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace