Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Mozog mužov a žien je od narodenia nastavený ODLIŠNE! Pozrite sa, v čom je rozdiel

Mozog mužov a žien je od narodenia nastavený ODLIŠNE! Pozrite sa, v čom je rozdiel

Zdroj: iStock

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Pohlavné chromozómy zjavne ovplyvňujú nielen vonkajšie rozdiely v tvare tela mužov a žien, ale aj usporiadanie ich mozgov. Nový výskum totiž naznačuje, že rozdiely medzi mužským a ženským mozgom sú dané už od narodenia.

Dievčatá majú totiž pri narodení v mozgu viac sivej hmoty, zatiaľ čo chlapci majú viac bielej hmoty. Neuróny bielej hmoty slúžia predovšetkým na prenos informácií a vzájomné prepojenie rôznych mozgových centier. Sivá hmota sú neuróny koncového mozgu, ktoré spracúvajú kognitívne funkcie, pamäť a emócie.

Skenovaním mozgov päťsto novorodencov vedci z Cambridgeskej univerzity zistili, že rozdiely medzi „mužským“ a „ženským“ mozgom môžu pretrvávať až do dospelosti.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Čo je to amnézia / strata pamäti / pamäť / mozog

    Z hľadiska sivej hmoty mali dievčatá väčší objem v oblastiach súvisiacich s pamäťou a reguláciou emócií. Naopak, chlapci mali viac sivej hmoty v oblastiach súvisiacich so spracovaním zmyslových podnetov a motorickou kontrolou, t. j. schopnosťou ovládať pohyby tela. Tieto rozdiely naznačujú, že ženy môžu mať lepšiu schopnosť zapamätať si a spracovať informácie, zatiaľ čo muži môžu mať lepšiu orientáciu a vnímanie fyzického prostredia.

    Vedci sa domnievajú, že tieto rozdiely v mozgu môžu vzniknúť už v maternici a postupne sa zvýrazňujú po narodení. Štúdia bola uverejnená v časopise Biology of Sex Differences.

    Autor: Famous.cz

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace