Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

NEČAKANÝ spojenec v boji proti plastovému odpadu: Neuveriteľné, ako niečo také dokáže!

NEČAKANÝ spojenec v boji proti plastovému odpadu: Neuveriteľné, ako niečo také dokáže!

Zdroj: istock

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Larva chrobáka pochádzajúceho z Kene dokáže stráviť polystyrén. Hmyz by tak mohol pomôcť odbúrať časť plastového odpadu, ktorý sa hromadí na skládkach odpadu i v prírode. TASR informuje na základe správ vedeckých žurnálov Scientific Reports, PLOS One a servera Live Science.

Vedci z Medzinárodného centra fyziológie a ekológie hmyzu (ICIPE) v kenskej metropole Nairobi objavili nečakaného spojenca v boji proti plastovému odpadu. Je ním larva chrobáka z rodu Alphitobius, ktorý patrí do čeľade Tenebrionidae (Múčiarovité).

Larvy dokážu skonzumovať až 50 percent podaného polystyrénu a toto množstvo možno ešte zvýšiť zmiešaním plastu s otrubami a obilnými plevami. Bezprostredne nie je jasné, či ide o larvy už známeho druhu hmyzu alebo o nový druh, uvádza štúdia zverejnená 12. septembra vedeckým žurnálom Scientific Reports.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V ľudských placentách objavili vedci mikroplasty
    Zdroj: chovanikova

    Kľúčovú úlohu pri rozklade polystyrénu zohrávajú baktérie rodov Kluyvera, Lactococcus a Klebsiella. Produkujú enzýmy schopné rozložiť zložité polymérové väzby tohto plastu na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré potom ďalej rozkladajú tráviace šťavy v žalúdku múčnych červov.

    Pokračovanie článku na ďalšej strane >>>

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace