Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Nemecko sa zmieta v kríze: Prezident odkladá pracovnú cestu, v pláne má niekoľko rozhovorov

Nemecko sa zmieta v kríze: Prezident odkladá pracovnú cestu, v pláne má niekoľko rozhovorov

Zdroj: TASR/AP

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier odložil svoju cestu do Saudskej Arábie, aby rokoval s politickými lídrami v čase vládnej krízy v krajine, oznámila v pondelok kancelária prezidenta v Berlíne. TASR o tom informuje podľa správ agentúr DPA a AFP.

Po minulotýždňovom rozpade koalície troch strán nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil, že v januári vyhlási v parlamente hlasovanie o dôvere vláde. Avšak pre politický tlak vyvíjaný opozíciou Scholz v nedeľu povedal, že je ochotný zvolať hlasovanie ešte pred Vianocami. Presný dátum však nie je jasný.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    intenzívne záplavy v Bavorsku / Nemecko / 06 2024
    Zdroj: NČ / ms

    V prípade, že Scholz nezíska potrebnú väčšinu hlasov, prezident môže do 21 dní rozpustiť dolnú komoru parlamentu (Bundestag) a vypísať predčasné voľby, ktoré sa musia uskutočniť do 60 dní od rozpustenia, pripomína DPA.

    Hlasovanie by pravdepodobne vyústilo do predčasných volieb, pretože Scholz po rozpade koalície nemá väčšinu v Bundestagu.

    Hneď po kolapse vládnej koalície Steinmeier vyhlásil, že je pripravený prijať rozhodnutie o rozpustení Bundestagu, pretože Nemecko potrebuje stabilnú väčšinu a vládu schopnú konať.

    Prezident je údajne v neustálom kontakte s kancelárom a lídrom opozičnej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Friedrichom Merzom. V pondelok Steinemenr hovoril aj s vicekancelárom Robertom Habeckom.

    Tento týždeň sú naplánované rozhovory s vedúcimi parlamentných skupín Scholzových sociálnych demokratov a CSU.

    Prezident Steinmeier mal absolvovať návštevu Saudskej Arábie od 18. do 21. novembra.

    Autor: TASR

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace