Poburujúci módny výstrelok: Návrhár vložil do šiat živé motýle! Pozrite si video
9. 11. 2023, 7:02

Zdroj: istock
Japonský módny návrhár Džun Takahaši, zakladateľ značky Undercover, zožal vlnu kritiky za svoju kolekciu šiat, kde boli v sukniach uväznené živé motýle. Ako informoval spravodajský server CNN, Takahaši sa za tento módny prehrešok proti prírode ospravedlnil a sľúbil, že už nikdy živé tvory do svojich kreácií nezapracuje.
"Ľutujem to, že som uväznil motýľov, ktorí mohli voľne lietať po nebi," napísal Takahaši v ospravedlnenom liste. Šaty módnej značky Undercover, ktoré obsahovali kvety a živé motýle, boli počas septembrovej prehliadky na parížskom Týždni módy jar-leto 2024 podľa CNN okamihom éterickej krásy. Ale medzi aktivistami za práva zvierat vyvolali obavy ohľadom životných podmienok nielen tohto druhu hmyzu.
Organizácia PETA bojujúca za práva zvierat v októbri Takahašimu napísala, aby ho informovala, že motýle používané na verejné prehliadky sú "zvyčajne buď vytrhnuté z prírody, alebo chované v zajatí na farmách", a že mnohí z nich sú rozdrvení alebo uhynutí, zatiaľ čo sú prepravovaní "ako náklad" v obálkach a malých škatuliach.
To je tiež dôvod, prečo sa teraz mnoho organizátorov svadieb v Severnej Amerike vyhýba predtým toľko obľúbenému vypúšťaniu motýľov, pretože ich často dostávali mŕtvych alebo polomŕtvych, dodala PETA.
Takahaši vo svojej odpovedi uviedol, že urobil všetko pre to, aby boli motýle, ktoré použil v rámci prehliadky, v bezpečí a zdraví. Jeho tím ich podľa jeho slov objednal u "etického chovateľa" a poskytol im správnu výživu a dostatok priestoru na dýchanie a lietanie, pričom ich udržiaval v správnej teplote.
Návrhár dodal, že hoci sa jeho značka snažila vytvoriť pre tvorov "čo najpohodlnejšie prostredie", už chápe, že to bola chyba. "Cítil som sa previnilo a napriek tomu som sa rozhodol dať motýľov do svojich šiat," napísal s tým, že ich ihneď po módnej prehliadke vypustil do parku.
PETA však uviedla, že motýle chované v zajatí "majú problém nájsť zdroje potravy a vo voľnej prírode prežívajú len zriedka". Navyše môžu do miestnej populácie hmyzu rozšíriť niektoré choroby.
Autor: ČTK