Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Podporuje Európska únia porušovanie ľudských práv? Jej predstaviteľka ignoruje obavy zo zneužívania ľudí

Podporuje Európska únia porušovanie ľudských práv? Jej predstaviteľka ignoruje obavy zo zneužívania ľudí

Zdroj: tasr

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Európska únia verí, že príslušníkom líbyjskej pobrežnej stráže dodá do leta viac plavidiel. Uviedla to v stredu predstaviteľka EÚ Henrike Trautmannová, ktorá sa v rámci práce v útvare Európskej komisie (EK) zameriava na vzťahy s Líbyou a migráciu.

Informovala o tom agentúra AP. Trautmannová, pôsobiaca na Generálnom riaditeľstve pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení, uviedla, že Európa dodá v prvej polovici roka 2022 Líbyi tri nové pátracie a záchranné plavidlá a dve zrenovované hliadkové lode. Predstavitelia líbyjskej pobrežnej stráže podľa nej navštívia v závere tohto mesiaca Taliansko, aby otestovali nové plavidlá pred ich samotným dodaním.

Trautmannová povedala poslancom Európskeho parlamentu, že schopnosť Líbye zabrániť migrantom a utečencom dostať sa do Európy alebo utopiť sa v mori "zostáva nedostatočná", aj keď sa za posledný rok vďaka podpore EÚ zlepšila.

V roku 2021 sa podľa nej úspešne preplavilo cez centrálnu časť Stredozemného mora viac ako 68-tisíc ľudí, pričom dorazili najmä do Talianska a v menšej miere na Maltu – v porovnaní s približne 36-tisíc osobami v roku 2020. Zhruba polovica z nich sa vydala na preplnených lodiach často neschopných plavby z Líbye.

Na druhej strane, líbyjská pobrežná stráž "zachránila" viac ako 31-tisíc migrantov a utečencov, povedala Trautmannová, ktorá nezmienila zadržiavacie strediská so zlými podmienkami, do ktorých migrantov následne prevezú, všíma si AP.

"Preto si EÚ myslí, že je nevyhnutné pokračovať v podpore Líbye dodávaním vybavenia a zvyšovaním kapacity pobrežnej stráže a oblasti správy hraníc," dodala Trautmannová, ktorá podľa AP bagatelizovala obavy súvisiace s dodržiavaním ľudských práv, ako aj zdokumentované zneužívanie ľudí, ktorí boli vrátení späť do Líbye.

K jej vyjadreniu prichádza týždeň po tom, čo agentúra AP získala dôvernú správu vypracovanú šéfom námornej misie EÚ EUNAVFOR MED IRINI. Z nej vyplýva, že príslušníci líbyjskej pobrežnej stráže a námorníctva používajú pri zaobchádzaní s migranti nadmernú silu a tamojšia vláda nedokáže zabezpečiť dodržiavanie ľudských práv, EÚ by však napriek tomu mala týmto orgánom aj naďalej poskytovať techniku, vybavenie a výcvik.

Trautmannová ďalej uviedla, že v rokoch 2014 až 2020 vynaložila Európa na programy v Líbyi týkajúce sa najmä migrácie a systému riadenia hraníc viac ako 500 miliónov eur. Dodala, že nové programy EÚ v tejto politicky rozdelenej krajine sa zamerajú na rozvoj a posilnenie demokracie a právneho štátu.

Autor: TASR

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace