Reklama

Ruský útok na Černobyľ?! POŽIAR v bývalej jadrovej elektrárni: Zasiahol ju dron

Ruský útok na Černobyľ?! POŽIAR v bývalej jadrovej elektrárni: Zasiahol ju dron

Zdroj: SITA/AP

Reklama

Do betónového sarkofágu, chrániaceho zvyšky štvrtého reaktorového bloku bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle, počas noci na piatok narazil dron, ktorý spôsobil požiar.

TASR o tom informuje s odvolaním sa na Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), ktorá to uviedla na svojom účte na sieti X. "V noci z 13. na 14. februára okolo 01.50 h tím MAAE v Černobyle začul výbuch prichádzajúci od betónového krytu, chrániaceho zvyšky reaktora č. 4 bývalej JE Černobyľ, ktorý spôsobil požiar. Bol informovaný, že doň narazilo bezpilotné lietadlo," napísala MAAE.

Agentúra ďalej uviedla, že do niekoľkých minút boli na mieste hasiči s technikou.

"V tejto chvíli nič nenasvedčuje tomu, že by došlo k porušeniu vnútorného ochranného obalu sarkofágu. Úrovne žiarenia vo vnútri i vonku sú normálne a stabilné," konštatovala MAAE. Dodala, že obete nie sú hlásené a situáciu naďalej monitoruje.

Útok dronu potvrdil na Facebooku aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podľa ktorého do sarkofágu narazil ruský dron naložený výbušninami. Zverejnil aj video zachytávajúce náraz a jeho dôsledky.

Černobyľská katastrofa (2016)

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Černobyľská katastrofa
    Zdroj: Reprofoto youtube.com

    "Jediný štát na svete, ktorý môže útočiť na takéto objekty, obsadiť jadrové elektrárne a viesť vojenské operácie bez ohľadu na následky, je dnešné Rusko. A toto je teroristická hrozba pre celý svet," napísal Zelenskyj.

    Černobyľská elektráreň sa 26. apríla 1986 stala dejiskom jednej z najhorších jadrových katastrof v dejinách. Definitívne bola odstavená v decembri 2000. Bezprostredne po napadnutí Ukrajiny vo februári 2022 okupovali elektráreň ruskí vojaci. Opustili ju v apríli 2022 a Ukrajina ju odvtedy udržuje pod osobitnou vojenskou kontrolou.

    "Černobyľ je clickbait, 39 rokov po havárii fakt žiadne riziko vážnejšej nehody s vplyvom za hranicami zakázanej zóny nehrozí. Navyše, sarkofág náraz dronu nijak významne poškodiť nemôže. Takže radiačná situácia (nielen na Ukrajine) zostáva normálna," napísala na sociálnej sieti X Dana Drábová, česká fyzička a predsedkyňa Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť.

    Vyjadrenie Ruska na druhej strane

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace