Sopka vychrlila popol do výšky 5 kilometrov: Tisíce ľudí bežali, čo im nohy stačili!
19. 2. 2018, 12:30 (aktualizované: 29. 5. 2020, 12:49)

Zdroj: reuters
Sopka Sinabung na indonézskom ostrove Sumatra chrlila v pondelok ráno po erupcii stĺpy popola do výšky viac ako 5000 metrov a po jej úbočiach sa valili horúce mračná.
Informovala o tom agentúra AP s tým, že podľa miestnych úradov bezprostredne nehlásili ani obete, ani zranených. Sopka Sinabung bola spiaca 400 rokov pred tým, ako vybuchla v roku 2010 a zahynuli pritom dvaja ľudia. K jej ďalšej erupcii došlo v roku 2014, pričom prišlo o život 16 ľudí. Ďalších sedem ľudí zabila erupcia v roku 2016. Približne 30.000 ľudí muselo v minulých rokoch opustiť v okolí sopky svoje domovy.
Massive eruption of #Sinabung Volcano short while ago in #Indonesia with eruptive column that exceeded 15 km over the crater.pic.twitter.com/2YooZ4zj3H
— Battles Studies (@BattlesStudies) 19. februára 2018
Sinabung patrí medzi viac ako 120 činných sopiek v Indonézii. Tá leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.
Autor: TASR