Tak o toto Rusom ide! Po takmer 50 rokoch vyslali Rusi raketu, ktorá nadväzuje na dávnu misiu
11. 8. 2023, 8:33

Zdroj: SITA/AP
Rusko v noci na dnes vyslalo z kozmodrómu Vostočnyj raketu Sojuz 2.1b s modulom Luna-25, ktorý má pristáť na Mesiaci. Je to prvý takýto ruský projekt za posledných takmer 50 rokov a podľa agentúry DPA má ísť o predstupeň potenciálneho nového prieskumu Mesiaca vykonávaného človekom na mieste

Zdroj: SITA/AP

Zdroj: SITA/AP
Zdroj: SITA/AP
Galéria k článku
Na Mesiaci bude ruský modul skúmať južný pól a zameria sa okrem iného aj na pátranie po vode. Sonda bude zhromažďovať a analyzovať vzorky pôdy, spresnila ruská vesmírna agentúra Roskosmos.
Nosná raketa s modulom odštartovala o 02:11 moskovského času (01:11 SELČ) z kozmodrómu Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe. Okolo 7: 00 SELČ Roskosmos uviedol, že operátori na Zemi už majú nad vesmírnym plavidlom plnú kontrolu. Na Mesiaci mal modul podľa agentúry pôvodne pristáť 23. augusta, neskôr však Roskosmos ohlásil pristátie o dva dni skôr, teda 21. augusta.
Tri zo štyroch stupňov nosnej rakety objavili špecialisti na zemi 28 kilometrov od osady Šachtinsk v ďalekovýchodnom Chabarovskom kraji, informovala agentúra TASS. Po štvrtom stupni sa stále pátra, ale evakuovaných 18 obyvateľov osady sa už vrátilo do svojich domovov.
Projekt Luna-25 nadväzuje na poslednú lunárnu misiu Sovietskeho zväzu, Luna-24, ktorá v roku 1976 dokázala pristáť na Mesiaci, odobrať vzorky a vrátiť sa na Zem.
Na projekte Luna-25 a ďalších ruských misiách na Mesiac sa mala podieľať aj Európska vesmírna agentúra (ESA), ktorá však po ruskom vpáde na Ukrajinu vlani vo februári prerušila spoluprácu s Moskvou. Rusko následne vyhlásilo, že jeho lunárne programy budú pokračovať a že európske vybavenie a technológie nahradia svojimi.
Lunárne misie nedávno začali aj Spojené štáty a India, zatiaľ čo bezposádkovému čínskemu modulu sa pred takmer tromi rokmi podarilo na Mesiaci pristáť.
Autor: ČTK