Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Veľkolepá rozlúčka s dosluhujúcou Merkelovou: Svetoví lídri povstali za vrúcneho potlesku s kvetmi v rukách

Veľkolepá rozlúčka s dosluhujúcou Merkelovou: Svetoví lídri povstali za vrúcneho potlesku s kvetmi v rukách

Zdroj: TASR AP

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Lídri 20 najsilnejších ekonomík sveta sa v nedeľu rozlúčili potleskom s dosluhujúcou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, pre ktorú bol summit skupiny G20 v Ríme posledným takýmto stretnutím v jej politickej kariére.

Informovala o tom agentúra DPA. Taliansky premiér Mario Draghi, ktorý bol hostiteľom summitu, odovzdal Merkelovej kyticu rôznofarebných ruží. Lídri ďalších krajín zo skupiny G20 pri odovzdávaní kvetov povstali zo svojich stoličiek a tlieskali.

"Chcel vy som vyjadriť osobitné poďakovanie Angele Merkelovej, pre ktorú je to posledný summit G20 na poste nemeckej kancelárky, ktorý zastáva 16 rokov," povedal taliansky premiér v krátkom príhovore pred odovzdaním kytice.

"Kancelárka Merkelová je skutočnou bojovníčkou za multilateralizmus a systém založený na pravidlách. Jej postoj, vodcovstvo a odhodlanie budovať konsenzus... sú pre túto skupinu (G20) neoceniteľné. Jej dedičstvo si budeme vážiť ešte veľmi veľmi dlho. Ďakujeme, Angela, ďakujeme ti," dodal.

O zostavení novej nemeckej vlády v súčasnosti vedú rozhovory sociálni demokrati so Zelenými a liberálmi. Koaličná zmluva by mala byť hotová do konca novembra a nový kabinet by mal vzniknúť v týždni od 6. do 12. decembra.

Merkelová sa chce podľa vlastných slov po odchode z politiky venovať čítaniu, cestovaniu alebo iným činnostiam, na ktoré počas pôsobenia v úrade kancelárky nemala čas.

Autor: TASR

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace