Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Medzinárodný tím vedcov objavil milióny rokov starého živočícha: Také niečo ste ešte nevideli!

Medzinárodný tím vedcov objavil milióny rokov starého živočícha: Také niečo ste ešte nevideli!

Zdroj: Istockphoto

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Tím vedcov z viacerých krajín objavil až 47 miliónov rokov starú jepicu. Opísali tak nový druh tohto hmyzu. Fosílne jepice objavili v jantári v oblasti pri Baltskom mori. Vedecký tím tvorili aj zástupcovia českobudějovického biologického centra Akadémie vied ČR. Jeho hovorkyňa Daniela Procházková o tom informovala v tlačovej správe.

"Tento konkrétny exemplár dostal názov Calliarcys antiquus a patrí do rodu Calliarcys. Ide o najvzácnejšiu a stále málo známu skupinu japíc v Európe. V súčasnosti existujú dvaja zástupcovia tohto rodu. Jeden druh bol opísaný na konci 19. storočia v Španielsku a ďalší druh sme našli až na východe Turecka v roku 2015. Súčasný fosílny nález je tretím zástupcom tohto rodu a potvrdzuje jeho trvalú existenciu v Európe od treťohorného eocénu až do našich dní, "povedal jeden členov vedeckého tímu Roman Hodunko z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Dodal, že v prípade aktuálneho objavu ide o samca s dĺžkou tela 5,40 milimetra a dĺžkou predných krídel 5,88 milimetra. Vek fosílie sa odhaduje na 35 až 47 miliónov rokov.

Konzervácia živočíchov vo vnútri jantáru je podľa vedcov často vynikajúca a priehľadnosť materiálu umožňuje ich podrobné štúdium pod mikroskopom. Pri aktuálnom náleze však praskliny a nečistoty v jantári bránili preskúmaniu detailov potrebných na určenie druhu.

Preto vedci použili röntgenovú mikrotomografiu, čo je moderná technika podobná tej, ktorá sa používa v nemocniciach na zobrazenie orgánov pacientov. Vďaka tomu mohli vytvoriť presnú trojrozmernú rekonštrukciu a zaradiť fosílnu jepicu do správnej systematickej skupiny. "Jepica patrí medzi najstaršie línie krídlatého hmyzu a ako skameneliny sa nachádzajú relatívne vzácne. Ako fosílie nám poskytujú unikátny zdroj informácií o evolúcii a niekdajšej diverzite hmyzu, "povedal Hodunko.

Autor: ČTK, © Nový Čas, dk

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace