Do dražby sa dostala vzácna minca z Československého pokladu: Dukát, akých je na svete len 20!
25. 4. 2025, 11:30 (aktualizované: 25. 4. 2025, 12:13)

Zdroj: aM&Ch
Extrémne vzácny dukát mieri do dražby. Prichádza príležitosť pre zberateľov aj investorov, aká sa neopakuje. Už v piatok sa v Prahe draží svätováclavský dukát z roku 1939. Pochádza z československého zlatého pokladu a bol vyrazený v kremnickej mincovni.
Zdroj: aM&Ch
Zdroj: aM&Ch
Zdroj: aM&Ch
Galéria k článku
Svätováclavský dukát je jedinečný svojou históriou a aj tým, že ich je na svete maximálne 20. Mince boli súčasťou národného pokladu. Zlato zozbierané od ľudí roztavili a použili na razbu československých dukátov. Tie svätováclavské začala mincovňa v Kremnici raziť v roku 1923 z dukátového zlata rýdzosti 986/1000 v hmotnosti 3,49 gramu.
Časť bola predaná verejnosti, ostatné boli uložené v národnej banke. Po okupácii skončili v Londýne, ale aj v rukách nacistov. Do Československa sa dostali dukáty až v roku 1982. Česká národná banka ich v roku 2003 predala formou korešpondenčných aukcií. Aktuálne je dukát pod číslom 1 260 znova na predaj.
„Je výnimočný nielen svojou vzácnosťou, ale aj tým, že disponuje certifikátom ČNB. Na hodnote mu tiež pridáva, že licitovaný exemplár pochádza z československého zlatého pokladu. Aukčná sieň bude jeho dražbu štartovať na sume 200 000 eur,“ povedal Radoslav Chlapovič, spolumajiteľ aukčného domu Macho & Chlapovič. Usporiadatelia preto očakávajú, že sa do aukcie zapoja, osobne alebo cez internet, stovky zberateľov nielen z Česka a Slovenska, ale z celého sveta...
Svätováclavský dukát 1939
- Hmotnosť: 3,49 g
- Kov: Au 98,6 % Cu 1,4 % (+ 0,1 % Au)
- Rýdzosť: 986/1000
- Priemer: 19,75 mm
- Vzácnosť: RRR (extrémne vzácny)
Reverz (rubová strana):
Malý znak Československej republiky (český lev so slovenským znakom na hrudi) ohraničený štítom. Po bokoch znaku sú lipové listy a kvety. Pod znakom je číslica 1939. Text v opise „Republika Československá“ sa začína vľavo a končí sa vpravo od roku razby.
Averz (lícna strana):
Svätý Václav spredu. V pravej ruke drží prápor a v ľavej štít. Po stranách svätého Václava sú značky autorov, vľavo O. Š., vpravo B. Pod Václavom je malá ozdoba. V opise je text: „Nedej zahynouti nám i budoucím“. Text sa začína vľavo a končí sa vpravo od spomínanej ozdoby.