Oplatí sa pozrieť na oblohu, padajú hviezdy: Ak ich nevidíte, môže za to TÁTO planéta!
20. 4. 2025, 10:00 (aktualizované: 22. 4. 2025, 15:03)

Zdroj: iStock/Adventure_Photo
Do 25. apríla možno na oblohe pozorovať meteory patriace do meteorického roja Lyríd. Maximum aktivity nastane v utorok (22. 4.), keď je možné uvidieť približne 15 meteorov za hodinu.
TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková s tým, že meteorický roj Lyríd je pozorovaný každoročne. „Podmienky na pozorovanie v roku 2025 sú priemerné. Lepšie budú v druhej polovici aktivity po veľkonočných sviatkoch. Zo začiatku aktivity bude značne rušivý svit Mesiaca, ktorý bol v splne 13. apríla a jeho svit znemožní pozorovať menej jasné meteory,“ priblížila hovorkyňa.
Ako uviedol Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, zdrojom prachových častíc, ktoré vstupujú do zemskej atmosféry, je dlhoperiodická kométa P/Thatcher s obežnou dobou 415 rokov. „Radiant, teda miesto na oblohe, z ktorého meteory zdanlivo vyletujú, je v súhvezdí Lýry blízko jasnej hviezdy Vega,“ doplnil.

Zdroj: NČ / ms
Podotkol, že pozorované maximum činnosti je úzke, z čoho vyplýva, že šírka prúdu častíc v priestore je malá a centrálne vlákno má len 200.000 kilometrov. Astronóm ďalej uviedol, že prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd je už z roku 687 pred naším letopočtom. Dráha roja podľa neho prechádza blízko Saturna, ktorý podľa neho svojou mohutnou gravitáciou môže zmeniť dráhy meteoroidov tak, že nedochádza k ich stretnutiu so Zemou.
V niektorých rokoch je preto pozorovaná veľmi nízka frekvencia. „V dráhe prúdu sa vyskytujú zhluky častíc a frekvencie rok od roka silne kolíšu. V roku 1982 bola zaznamenaná mimoriadne vysoká aktivita, keď meteorický radar v Springhille (Kanada) zaznamenal krátkotrvajúce maximum s frekvenciou až 120 meteorov za hodinu,“ dodal Svoreň.