Reklama

Posledné cirkusové tigre zo Slovenska! Hrôza v akých podmienkach tu žili: Stretol ich prekvapivý osud

Posledné cirkusové tigre zo Slovenska! Hrôza v akých podmienkach tu žili: Stretol ich prekvapivý osud

Zdroj: FOUR PAWS

Reklama

Zákaz využívať divoké zvieratá na prezentáciu v cirkusoch, platí na Slovensku od roku 2019. Na území našej krajiny sa však doteraz nachádzali tigre, ktoré vlastnil majiteľ cirkusu.

Zachránili posledné cirkusové tigre zo Slovenska. Zákaz využívania divokej zveri v cirkusových predstaveniach platí na Slovensku od roku 2019. Prevádzkovatelia cirkusov tak nemali na výber, zvieratá, ktoré vlastnili, no nesmeli ich prezentovať, mali zatvorené v malých klietkach.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Záchrana tigrov
    Zdroj: Four Paws

    Na rad prišla organizácia Four Paws, ktorú na Slovensko pozvala Sloboda zvierat. Organizácia sa s majiteľom cirkusu dohodla, aby jej zvieratá odovzdal. "Globálna organizácia na ochranu zvierat FOUR PAWS zachránila posledné cirkusové tigre na Slovensku, ktoré dnes dorazili do jej útulku FELIDA Big Cat v Holandsku. Tigre Samba a Keňa museli roky žiť v malých klietkach s malým priestorom na pohyb po tom, čo cirkus zastavil ich veľké mačacie predstavenia. Dobrovoľným odovzdaním tigrov ich majiteľ nielen zlepšil život zvierat, ale prispel aj k cieľu Slovenska ukončiť chov veľkých mačiek v cirkusoch," uviedla pre Nový Čas Anita Mangalath z organizácie.

    Tigre vlastnil Cirkus Aleš, ktorý je registrovaný v Česku, no považuje sa za slovenský cirkus. Práve sa nachádzal v meste Zohor, kde zároveň prebehla záchranná akcia. Za Slovenskom podľa organizácie stále zaostáva niekoľko európskych krajín, ktoré povoľujú veľké mačkovité šelmy v cirkusoch, medzi nimi je napríklad aj Nemecko.

    "Samba a Keňa teraz môžu začať novú kapitolu vo FELIDA, kde dostanú druhovo vhodnú stravu, nepretržitú veterinárnu starostlivosť a dostatok priestoru na objavovanie. Môže chvíľu trvať, kým sa usadia a zotavia, ale náš špecializovaný tím je odhodlaný ich podporovať," povedala Patrícia Tiplea vedúca záchrany a advokácie divokých zvierat vo Four Paws.

    14-ročné tigrice boli zachránené 14. januára a prevezené do Holandska 15. januára v ranných hodinách. "Obe zvieratá vykazovali problémy, ktoré sa často vyskytujú u veľkých mačiek chovaných v zajatí, ako je chronické ochorenie obličiek a zubov. Prvými krokmi bude poskytnúť im potrebnú lekársku starostlivosť a vypracovať liečebné plány pre ich duševné a fyzické problémy. Ich výbehy budú ďalej prispôsobené ich individuálnym potrebám a stimulujú ich prirodzené správanie," doplnila Mangalath s tým, že v stanici sa im budú poskytovať starostlivosť, akú potrebujú, až do konca ich života.

    Autor: © Nový Čas, dus

    Súvisiace