Škôlkari si uctili jednu z najstarších slovenských tradícií: Aha, čo robili pri potoku!
21. 3. 2025, 13:30

Zdroj: nmh/den
Aj škôlkari dodržiavajú naše zvyky. Deti z Materskej školy - Štvrť M. R. Štefánika v Lučenci či deti z Banskej Bystrice vynášali so spevom a s tancom zlú Morenu. Figurínu si predtým samy vyrobili a vyobliekali, aby ju mohli hodiť do potoka a privítať tak jar...

Zdroj: nmh/fab

Zdroj: nmh/den

Zdroj: nmh/den
Galéria k článku
Morena sa pobrala preč aj z chotára Lučenca či Banskej Bystrice za prítomnosti desiatok svedkov. Vyniesli ju totiž miestni škôlkari. Nezabudli pritom spievať, recitovať a zatancovať si, aby ukázali, ako sa so zimou rozlúčiť tradičným spôsobom.
„Už mnoho rokov chodíme privítať jar a vyhnať zimu. Hádžeme do potoka Morenu, ktorú si vlastnoručne spolu s deťmi vyrobíme. Naši škôlkari už vedia, že Morena, Marmuriena či Smrtka bola bohyňa zimy a smrti, takže ju hádžeme do potoka, a keď odpláva, príde jar,“ podotkla riaditeľka materskej školy Dagmar Horáčiková. Vynášanie Moreny je jedným z najarchaickejších zvykov, ktorý sa na našom území zachoval.
Bohyňa zimy a symbol smrti
Jana Koltonová, etnografka Stredoslovenského múzea
Vynášanie Moreny malo rozličné podoby. Vynášali ju dievčatá, v minulosti dospelé ženy. Podstatou obradu bolo obchádzanie s figurínou Moreny po dedine za sprievodu piesní, jej vynesenie za dedinu, kde ju vyzliekli a zničili, spálili, roztrhali alebo utopili v rieke či v potoku. Po návrate do dediny dievčatá so spevom obchádzali domy, kde ako výslužku dostávali najmä vajcia.
Pálenie Moreny na Strečne

Zdroj: TASR - Erika Ďurčová
Autor: den, Nový Čas