Reklama

Trnava urobila rázny krok, príklad by si mali brať aj ostatní: Túto nebezpečnú látku tam už nepoužijú!

Trnava urobila rázny krok, príklad by si mali brať aj ostatní: Túto nebezpečnú látku tam už nepoužijú!

Zdroj: iStock

Reklama

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) a organizácie v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti už budú používať na verejných priestranstvách na ničenie burín len ekologické prostriedky a postupy.

Poslanci TTSK o tom prijali uznesenie na svojom stredajšom (18. 9.) zasadnutí v Trnave. Predseda kraja Jozef Viskupič uviedol, že problematiku nastolí aj v rámci Združenia samosprávnych krajov SK8.
"Opatrenie na vylúčenie herbicídov na báze glyfosátov v rámci organizácií TTSK zavádzame s okamžitou platnosťou. Ochranou životného prostredia a zvyšovaním kvality života sme zaviazaní pre budúce generácie," uviedol Viskupič. Poslanci predsedu TTSK uznesením zaviazali osloviť aj starostov a primátorov regiónu, aby sa ich mestá a obce pridali a pri starostlivosti o zeleň, dreviny a verejné plochy v ich vlastníctve a správe organizácií používali len ekologické postupy.
SK8 má podľa Viskupičových slov podpísané Zelené memorandum a v rámci neho prichádzajú jednotliví jeho členovia s iniciatívami. "Verím, že naša iniciatíva nájde podporu," uviedol.

Glyfosát je širokospektrálny systémový herbicíd, organická zlúčenina obsahujúca fosfonát. Predstavuje najčastejšie používanú účinnú látku v komerčných produktoch, ktoré slúžia ako prostriedky na ničenie ruderálnych rastlín, tráv a buriny. Používa sa vo veľkom v poľnohospodárstve, ale aj na verejných priestranstvách parkoch, ihriskách či záhradách.

Glyfosát je vysoko toxický pre vodné organizmy (ryby a obojživelníky) a znižuje biodiverzitu, pretože ničením kvetov a voľne žijúcich rastlín ničí potravu pre opeľovače, hmyz a vtáky. Poškodzuje dokonca pôdu, v ktorej narúša biologické a chemické procesy a znižuje schopnosť pestovaných plodín viazať dusík. Podľa analýzy Inštitútu pre výskum rakoviny Svetovej zdravotníckej organizácie (IARC WHO) je glyfosát potenciálny karcinogén.

Anketa

Myslíte si, že aj ostatné kraje by mali pristúpiť k zákazu tejto látky?

  • Áno90%
  • Nie9%

Hlasovanie bolo ukončené

Autor: SITA

Súvisiace